Ikona mody wzywa przywódców do sprawiedliwej dystrybucji szczepionki przeciw COVID

Iman, legendarna supermodelka i była żona Davida Bowiego, stanęła na czele kampanii, której celem jest skłonienie przywódców największych państw świata do zmiany zasad rozdziału szczepionek przeciw koronawirusowi. Chodzi o to, żeby szansę na zaszczepienie się dostali także ludzie z krajów słabo rozwiniętych. Dziś - jak napisano w liście otwartym - pojedynczą dawkę dostało zaledwie 2. proc. mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.

Ikona mody wzywa przywódców do sprawiedliwej dystrybucji szczepionki przeciw COVID
Iman Abdulmajid /fot.PAP/EPA/ALBA VIGARAY

Kampanię, którą firmuje swoim nazwiskiem nie tylko Iman, ale też 70 innych amerykańskich gwiazd, prowadzi CARE (Cooperative for Assistance and Relief Everywhere), międzynarodowa organizacja niosąca pomoc mieszkańcom najbiedniejszych rejonów świata. Celem najnowszej inicjatywy tej organizacji jest skłonienie liderów światowych mocarstw do wdrożenia działań, które pozwolą do roku 2022 zaszczepić 70 proc. populacji Ziemi. To jest, jak mówią epidemiolodzy - warunek konieczny do uzyskania tzw. odporności stadnej.

Twórcy kampanii zauważają jednak, że starania o zaszczepienie jak największej liczby ludzi są rozłożone bardzo nierówno. W krajach Europy czy w Stanach Zjednoczonych każdy może się zaszczepić z marszu, a i tak nie ma chętnych. Efekt jest taki, że rządy różnych państw wprowadzają restrykcje, żeby skłonić ludzi do szczepień. Są jednak na świecie miejsca, gdzie sytuacja wygląda zgoła inaczej - chętni pewnie by się znaleźli, ale brakuje szczepionek. I właśnie o zmianę tego stanu rzeczy apelują autorzy kampanii, której ambasadorką jest Iman.

Cele inicjatywy zostały nakreślone w liście otwartym, który opublikowano w “New York Times”. Podpisało się pod nim 70 sław, m.in.: Connie Britton, Richard Gere, Tony Goldwyn, Anne Hathaway, Annie Lennox, Eva Longoria, Debra Messing, Tamera Mowry-Housley, Ciara i Russell Wilson. Sygnatariusze podkreślili, że "w krajach słabo rozwiniętych tylko 2 proc. ludzi otrzymało pojedynczą dawkę szczepionki", co dobitnie pokazuje, że mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata po prostu pozostawiono bez odpowiedniej ochrony. I zaapelowali, żeby w najbliższym czasie kolejne partie szczepionek wysłać tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Iman zaangażowała się w tę kampanię i podpisała list otwarty z apelem o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek, bo dobrze wie, jak to jest z dnia na dzień stracić wszystko. Kiedy miała 16 lat, jej dobrze dotąd sytuowana rodzina musiała uciekać z rodzinnej Somalii i szukać pomocy w obozie dla uchodźców. Iman dostała szansę na zdobycie wykształcenia i lepsze życie dzięki wsparciu organizacji charytatywnych, które pomagały uchodźcom z Somalii. Dlatego byłą modelka od dawna angażuje się w walkę o prawa mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata. “Ci ludzie już doświadczyli klęsk żywiołowych i wojen, teraz stoją w obliczu tej niszczycielskiej pandemii” - powiedziała w rozmowie z "People".

Do czytelników tego magazynu Iman też skierowała apel - o to, by się szczepili. “To błogosławieństwo i przywilej mieć możliwość otrzymania szczepionki. Wzywam tych, którzy wahają się przed zaszczepieniem, aby postrzegali je jako szansę na zmianę świata, zaczynając ją tu, od siebie. Wiele rzeczy braliśmy za pewnik przed tym wyniszczającym kryzysem, ale mam nadzieję, że wszyscy wyjdziemy z niego z silniejszym poczuciem jedności, wdzięczności i człowieczeństwa” - powiedziała. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic