Gwiazdy żegnają Donalda Sutherlanda. Legendarny aktor zmarł w wieku 88 lat

Gwiazdor takich produkcji, jak „Parszywa dwunastka”, „MASH” czy filmowej serii „Igrzyska śmierci”, zmarł w czwartek w Miami po długiej walce z chorobą. Na tę smutną wiadomość natychmiast zareagowało wiele znanych postaci show-biznesu, które postanowiły złożyć hołd legendzie kina. „Donald Sutherland był jednym z najinteligentniejszych aktorów, z jakimi kiedykolwiek pracowałam. Miał wspaniały, dociekliwy umysł i ogromną wiedzę na tak wiele tematów” – wyznała Helen Mirren.

Gwiazdy żegnają Donalda Sutherlanda. Legendarny aktor zmarł w wieku 88 lat
fot.PAP/EPA

Nie żyje Donald Sutherland, jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów. Zmarł 20 czerwca w Miami po długiej walce z chorobą. Miał 88 lat. Informację o odejściu dwukrotnego zdobywcy Złotego Globu przekazał w czwartek jego sławny syn, Kiefer Sutherland. Zamieścił on na Instagramie czarno-białe zdjęcie z okresu dzieciństwa, na którym pozuje w towarzystwie taty. „Z ciężkim sercem mówię wam, że zmarł mój ojciec, Donald Sutherland. Osobiście uważam, że był jednym z najważniejszych aktorów w dziejach kina. Nigdy nie zniechęcała go żadna rola – dobra, zła czy brzydka. Kochał to, co robił i robił to, co kochał. Chyba nie można oczekiwać więcej. Dobrze przeżył swoje życie” – wyznał w podpisie fotografii.

Na wiadomość o śmierci Sutherlanda zareagowało wiele znanych postaci z branży rozrywkowej. „Dziś straciliśmy jednego z naszych największych aktorów. To był dla mnie zaszczyt pracować z nim wiele lat temu i nigdy nie zapomnę jego charyzmy i umiejętności. Jeśli chcecie zobaczyć mistrzowską klasę aktorską, obejrzyjcie go w Zwyczajnych ludziach. Moje kondolencje dla Kiefera” – napisał w serwisie X Rob Lowe. „Jestem zaszokowana, słysząc, że Donald Sutherland nie żyje. Był moim fascynującym ekranowym partnerem w Klute. Uwielbialiśmy ze sobą pracować. Donald był genialnym aktorem i skomplikowanym człowiekiem” – napisała na Instagramie Jane Fonda.

Śmierć Sutherlanda skomentowała także Helen Mirren. „Donald Sutherland był jednym z najinteligentniejszych aktorów, z jakimi kiedykolwiek pracowałam. Miał wspaniały, dociekliwy umysł i ogromną wiedzę na tak wiele tematów. Łączył w sobie tę wielką inteligencję z głęboką wrażliwością i powagą w stosunku do swojego zawodu. To wszystko uczyniło z niego prawdziwą legendę filmu. Był moim kolegą, a stał się przyjacielem. Będzie mi brakowało jego obecności na tym świecie” – wyznała brytyjska gwiazda kina w oświadczeniu dla „Entertainment Tonight”.

„Jeden z najbardziej inteligentnych, interesujących i przykuwających uwagę aktorów filmowych wszech czasów. Niesamowicie wpływowy, kreatywny i odważny, służył historii i publiczności, emanując doskonałością” – napisał w serwisie X reżyser Ron Howard.

Hołd słynnemu aktorowi złożył też William Baldwin. „Donald był złożonym, skomplikowanym i ekscentrycznym mężczyzną w najwspanialszy możliwy sposób. Miał w sobie łagodną, chłopięcą cechę, którą absolutnie uwielbiałem. Jego osobowość na ekranie i w życiu prywatnym była równie interesująca i oryginalna, jak rysy jego twarzy. Był kimś jedynym w swoim rodzaju. Nigdy nie znałem nikogo podobnego. Jego niesamowite cechy, a nawet wady, czyniły go osobą wyjątkową, czarującą i ujmującą” – powiedział w oświadczeniu dla magazynu "People".

Donald Sutherland miał na koncie wiele cenionych przez widzów i krytyków ról. Na przestrzeni lat stworzył zapadające w pamięć kreacje w takich produkcjach, jak „Obywatel X”, „Zwyczajni ludzie”, „MASH”, „Przed metą”, „Parszywa dwunastka”, „Osadzony”, „Na ścieżce wojennej”, „Klute” czy filmowa seria „Igrzyska śmierci”. Znany był ze swojego charakterystycznego wyglądu i wszechstronnych zdolności aktorskich. Mimo to nigdy nie otrzymał nominacji do Oscara. Otrzymał za to honorowego Oscara za całokształt twórczości w 2017 r.. Ponadto, miał na swoim końcie dwa Złote Globy, nagrodę Emmy, Złotego Satelitę oraz statuetkę Critics’ Choice Television. Sutherland był trzykrotnie żonaty. Pozostawił w żałobie pięcioro dzieci. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic