Informacje

Forest Whitaker jako Desmond Tutu

Dodano:
Forest Whitaker jako Desmond Tutu

fot.PAP/EPA

W filmie "Forgiven" gra południowoafrykańskiego arcybiskupa Desmonda Tutu, postać walczącą z apartheidem. Dwanaście lat po swoim Oscarze za film "Ostatni król Szkocji", amerykański aktor Forest Whitaker zapewnia, że jego spotkanie z Afryką "zmieniło jego życie".

Gra arcybiskupa Desmond Tutu, w filmie Rolanda Joffe, reżysera takich hitów jak "Pola śmierci" i "Misja".

"Byłem naprawdę przerażony, zadałem sobie kilka razy pytanie, czy nie powinienem wycofać się z projektu" - mówił AFP aktor. "Chciałem go (Tutu) zagrać dobrze, a nie jestem do niego podobny, jestem wyższy, mój głos jest inny" - wymienia 57-letni aktor, który kilkakrotnie spotkał tego człowieka, "którego naprawdę podziwia".

Pracował również z trenerem głosu i zagłębił się w dokumentacji do tej roli. "W pewnym momencie rzeczy zaczęły nabierać kształtu" - mówił i wspominał, że "odczuł ulgę", gdy dowiedział się, że w 1984 r. Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana Desmondowi Tutu.

"Od dawna jestem zaangażowany w rozwiązywanie problemów związanych z pokojem i konfliktami. Kiedy Roland Joffe (...) powiedział mi, żebym zrobił coś z Desmondem Tutu, myślałem, że jest to okazja, aby połączyć to, co robię z moją organizacją pozarządową z tym, co wiem, jak robić, jako artysta" - wyjaśnia aktor.

Specjalny Wysłannik UNESCO na rzecz Pokoju i Pojednania od 2014, Forest Whitaker jest także założycielem i prezesem Whitaker Peace and Development Initiative (WPDI), organizacji pozarządowej założonej w 2012 roku, która inwestuje w projekty edukacyjne dla młodzieży mieszkającej na obszarach dotkniętych przemocą lub konfliktem (Sudan Południowy, Uganda, Meksyk, Stany Zjednoczone, a obecnie także RPA).

"Nie szukam postaci historycznych" - mówi aktor, który ostatnio wystąpił w hicie "Rogue One: Star Wars story" i "Black Panther", i przygotowuje się do kręcenia musicalu w kwietniu "Jingle Jangle". "Robię wszystko, co pozwala mi rozwijać się jako artysta" - dodaje. (PAP Life)

 • 08:18 Michael Giacchino Elastigirl Is Back
 • 08:19 Jerzy Matuszkiewicz Wojna domowa
 • 08:21 Yann Tiersen Les Jours Tristes
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic