ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Festiwal Wschód Kultury - od 21 czerwca do 25 sierpnia w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

Około 100 bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne - zaplanowano w ramach festiwalu Wschód Kultury organizowanego przez 11 dni w czerwcu i sierpniu w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Festiwal rozpocznie się w piątek 21 czerwca, a zakończy się 25 sierpnia.

Festiwal Wschód Kultury - od 21 czerwca do 25 sierpnia w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku
Joanna Bancerowska, Krzysztof Żuk, Robert Piaskowski, Bożena Żelazowska, Konrad Fijołek, Anna Karna / fot.PAP/ Albert Zawada

Wschód Kultury jest cyklicznym, interdyscyplinarnym wydarzeniem realizowanym nieprzerwanie od 2013 r. w ramach partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych miast - ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej, dofinansowywanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska podkreśliła, że Wschód Kultury to "festiwal, który łączy, pokazuje naszą różnorodność, ale też to, jak pięknie możemy współpracować, pokazywać to, co w naszych regionach mamy najpiękniejsze".

"Przed nami dwa fantastyczne miesiące, gdzie będziemy świętowali w ogóle wschód kultury w Polsce. Cieszę się, że właśnie po raz kolejny Narodowe Centrum Kultury opiekuje się tym festiwalem. Dla nas, dla Ministerstwa Kultury, to bardzo ważne wydarzenie i rokrocznie cieszę się, że jako mecenas, możemy wspierać ten festiwal" - zaznaczyła.

Dyrektor NCK Robert Piaskowski zwracał uwagę na "siłę współpracy, kooperacji samorządów i regionów przy organizacji wartościowych wydarzeń kulturalnych, które nie mają charakteru efemerycznego, eventowego tylko i wyłącznie, ale są rzeczywiście siłą transformującą nasze społeczności".

Jak mówił, "są lokomotywami rozwoju lokalnego; mają przełożenie na budowanie kapitału symbolicznego i społecznego naszych regionów, a przy okazji mają też ten ważny aspekt budowania wizerunku, atrakcyjności turystycznej" Piaskowski podkreślał też rangę poszukiwania rozmaitych, również alternatywnych źródeł finansowania kultury.

Zaznaczył, że trzy odsłony festiwalu to "nie tylko wydarzenia muzyczne, ale także okazja do debat, wymiany poglądów, do zderzenia się z wrażliwością artystów sztuk wizualnych z bogactwem filmowej i teatralnej twórczości". "Przede wszystkim są też trochę lekcją odkrywania różnorodności naszych regionów, bo każdy z tych festiwali jest obudowany lokalnym kontekstem i elementami dziedzictwa materialnego, kulinarnego" - zwrócił uwagę Piaskowski.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przyznał, że dla jego miasta "ten festiwal jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym całego roku".

Zaznaczył, że festiwal "łączy wydarzenia i artystów polskich, także tych regionalnych, z naszego pięknego wschodu, z artystami ze wschodu jeszcze dalej sięgającego na kontynencie". Ocenił, że "te partnerstwa są niezwykle wartościowe, też artystycznie". "One dają też element takiego dialogu, poznawania się wzajemnie. My przez te kilkanaście lat obserwowaliśmy, jakie cudowne rzeczy potrafią wypracowywać, a potem też mają wspólne relacje" - dodał.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk ocenił, że "w ramach Wschodu Kultury festiwal Inne Brzmienia jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki różnej stylistycznie, gatunkowo, bardzo oryginalnej, ale również zapewniającej wysoki poziom artystyczny".

"To, co też jest istotne, blisko pięćdziesiąt procent słuchających, oglądających to, co się dzieje w ramach festiwalu, przyjeżdża spoza Lublina, czyli inaczej mówiąc, ten festiwal przyciąga nie tylko Polaków, ale także gości zza granicy" - zwrócił uwagę.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał, że "samorządy w Polsce często ze sobą, na różnych płaszczyznach, konkurują, a festiwal Wschód Kultury to doskonały przykład na to, że samorządy potrafią ze sobą współpracować".

"Dzięki festiwalowi Polska wschodnia jest bramą na zachód dla tych wszystkich, którzy mogą się tutaj pokazywać, prezentować podczas różnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, które mają miejsce właśnie podczas Wschodu Kultury" - dodał.

Tegoroczny Wschód Kultury rozpocznie się 21 czerwca w Rzeszowie Europejskim Stadionem Kultury, którego motywem przewodnim jest hasło: "Move to change".

Podczas koncertu otwarcia promującego młodych i zdolnych twórców wystąpi Kathia. Koncert Kolektywów to w tym roku cztery duety polskich i zagranicznych artystów: Kasi Lins i Paliny (Białoruś), Tomka Makowieckiego i Lubomyra Melnyka (Ukraina), L.U.C.a & Rebel Babel Ensemble i Antytili (Ukraina) oraz Pawła Domagały i Gizmo Varillasa (Hiszpania). Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Polonia (retransmitowany w późniejszym terminie w TVP2) i po raz pierwszy - w radiowej Trójce.

Inne Brzmienia, czyli lubelska odsłona festiwalu Wschód Kultury, odbędą się w dniach 27–30 czerwca. Podczas wydarzenia wystąpią gwiazdy światowych scen alternatywnych, w tym: nowojorski kompozytor i maestro gitary – Yonatan Gat, Halina Rice - jedna z czołowych postaci brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej, meksykańska grupa Sonido Gallo Negro, Lubomyr Melnyk – ukraiński wirtuoz fortepianu, RuinsZu – włoscy mistrzowie noise jazzu, Tatsuya Yoshida - japońska ikona perkusji oraz Adrian Sherwood, angielski producent muzyczny specjalizujący się w gatunku muzyki dub. Zostanie też zaprezentowany dorobek legendarnej angielskiej wytwórni płytowej On-U Sound, założonej przez Sherwooda w 1979 r.

Tegoroczną odsłonę Wschodu Kultury zamknie tradycyjnie Inny Wymiar w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia.

"Podczas kończącego wakacje festiwalu będziemy delektować się bogactwem wielokulturowości Podlasia w pięciu wymiarach: muzyki, sztuki, filmu, społeczności i teatru. W programie festiwalu znalazło się ponad 30 wydarzeń, w tym występy znanych artystów. Usłyszymy m.in.: Annę Szafranowską, Osoczniki, Mikromusic, MARMO, Maciejową Kapelę, Grubsona, Marikę, Skubasa, Mir, Kwiat Jabłoni, Jazzbaja Niedbała / Sikora Przewoźniak Trio, Partes, Runforrest, Tappahall, Luteduo plus, Szeptuchę i Zazulę" - napisano w informacji prasowej.

W każdym z trzech miast festiwalowych odbędzie się wspólna debata pod hasłem przewodnim "tradycja".

"W Rzeszowie będziemy dyskutować o tym, czy muzyka pop ma jeszcze coś nowego do zaoferowania, czy może wszystko już zostało wymyślone? Lublin stawia na alternatywę, dlatego zastanowimy się, czy warto szanować tradycję tego gatunku, czy też należy ją kontestować w imię nowych eksperymentów i wyzwań artystycznych. W Białymstoku zaś rozmowa skoncentruje się na tradycji ludowej oraz porównaniu muzyki korzeni i pop-folku. Debaty będą transmitowane w Programie 3 Polskiego Radia" - przekazano.

W tym roku na scenach Wschodu Kultury wystąpią znakomici artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Czech, ale też Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Meksyku, USA i Kanady.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic