#Kto
Ośmiu młodych projektantów z Polski i zagranicy zaprezentuje prototypy inspirowane hasłem SIECI. Wszystkie projekty są mocno osadzone w mieście. Zaproszeni twórcy na co dzień realizują projekty w odległych od siebie dziedzinach. Dzięki temu na wystawie będzie można zobaczyć koncepcje przygotowane z myślą o różnorodnych odbiorcach, m.in. mieszkańcach Gdyni, kupcach, dzieciach, turystach czy instytucjach miejskich.
#Co
Prototypy tworzone na Wystawę SIECI mają rozwiązywać konkretne problemy miejskie. Projekt Nano-handel przygotowany przez Grupę Projektową Razy2 ma na celu wprowadzenie rękodzieła i małego handlu do Śródmieścia Gdyni. Pomóc w tym ma lekkie, mobilne stoisko dostosowane do potrzeb kupców oraz prosty system wypożyczania stoisk i stymulowania tego przedsięwzięcia przez Miasto. Studio Robot proponuje mebel miejski Światło i wiatr, który wykorzystuje naturalne otoczenie i warunki pogodowe w Gdyni. Obiekt o ażurowej, lekkiej konstrukcji, wykonany z naturalnych materiałów, emanuje delikatnym światłem wytworzonym dzięki energii wiatru. Mebel świetnie sprawdza się zarówno w przestrzeni parków, jak i na plaży, a przy okazji tworzy sieć pozytywnych emocji! Interpretacja hasła #SIECI stała się polem do inspiracji dla projektantów z kraju i zagranicy. Studio NOMAD Things zaproponowało wyjątkowy Radio węzeł – Cała Polska słucha Gdyni, czyli narzędzie, dzięki któremu można słuchać w czasie rzeczywistym dźwięków z wybranych miejsc w Gdyni. Teraz szum morza dotrze w każde miejsce na świecie.
#Dlaczego
- Poprzez prototypowanie szukamy rozwiązań, które pomogą poprawić, wzmocnić, a niekiedy odbudują sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Część rozwiązań jest uniwersalna i z powodzeniem mogłaby zostać wdrożona w innych polskich miastach – tłumaczą Jacek i Paulina Ryń, kuratorzy wystawy. Niektóre z prezentowanych obiektów mogą stać się częścią miejskiego wyposażenia, inne natomiast zakładają działanie systemowe i współpracę Miasta z mieszkańcami. - Każdy z prezentowanych na wystawie projektów ma potencjał stania się częścią miasta, niektóre jednak wymagają działań na poziomie całego miasta, aby móc je z sukcesem wdrożyć – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik festiwalu Gdynia Design Days.
Tu Gdynia – czy dobrze nas słychać? Daj złapać się w projektowe #SIECI i sprawdź, jak mnożą się pomysły, kiedy ludzie są połączeni designem!
Kuratorzy: Jacek i Paulina Ryń, Grupa Projektowa Razy2
Organizator: Centrum Designu Gdynia
Projektanci - prototypy: Nomad Things, Kraków | Marina Mellado, Madryt
VormLab, USA/Kraków | Mikołaj Smoleński, Wrocław | DingFlux Asia Piaścik, Warszawa | Witamina D Projekt, Gdańsk | Studio Robot, Warszawa | Grupa Projektowa Razy2, Gdynia
Wejdź na stronę www.gdyniadesigndays.eu i dowiedz się więcej o projektantach i wystawie.