"Bądź inny. Bądź sobą" - hasłem 3. festiwalu Kino w Trampkach

"Bądź inny. Bądź sobą" to hasło 3. Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach, który w sobotę zacznie się w Warszawie. W programie - kilkadziesiąt historii z całego świata, m.in. hiszpański "Gang Szklanych Kulek" i "Była sobie dziewczynka" z Niemiec.

Dziewięciodniową imprezę, promującą "pełne pasji, emocjonujące i inteligentne kino skierowane do dzieci i młodzieży", organizuje, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Fundacja Cinemania.

Seanse będą odbywały się w trzech kinach: Multikinie Ursynów, Lunie i Wiśle. "Będzie można obejrzeć filmy z różnych części świata, przyjrzeć się rówieśnikom z innych kultur, a przede wszystkim przekonać się, że mimo tego, że żyjemy w różnych miejscach, często mamy podobne marzenia" - zapowiedzieli organizatorzy festiwalu.

"Hasło przewodnie Bądź inny. Bądź sobą podkreśla, że różnorodność to siła, a nie słabość, że każdy człowiek jest unikalny dzięki wyjątkowej kombinacji cech osobowości oraz tradycji, z której się wywodzi i każdy wnosi coś wartościowego od siebie do swojej społeczności" - podkreślili.

Filmy na festiwalu zostaną zaprezentowane w różnych sekcjach - to np.: Konkurs filmów dziecięcych, Konkurs filmów młodzieżowych oraz "Ikony popkultury", "Focus na dokument", "Dziecięce olśnienia".

Najmłodsi będą mogli obejrzeć m.in.: indyjską "Tęczę" (reż. Nagesh Kukunoor, dla widzów od 9 lat), czyli poruszającą historię 10-letniej Pari i jej młodszego niewidomego brata; bajkę "Muminki na Riwierze" (Finlandia/Francja, reż. Xavier Picard i Hanna Hemila, od 10 lat); francuską historię pt. "Anatol i jego patelnia" (do bohatera, Anatola, przyczepiła się mała patelnia i od tamtego czasu chłopczyk ciągnie za sobą swój ciężar; reż. Eric Montchaud, od 5 lat) oraz przygodowy "Gang szklanych kulek" z Hiszpanii (dwaj niesforni bracia, Zip i Zap, są wysłani za karę do letniej szkoły, prowadzonej przez restrykcyjnego dyrektora, który nie uznaje zabawy i zabawek, a ponadto skrywa pewną tajemnicę; reż. Oskar Santos, od 8 lat).

Wśród propozycji dla nastolatków jest np. film "Była sobie dziewczynka" (Niemcy, reż. Mark Monheim, od 13 lat). Bohaterka, Charleen, to błyskotliwa, zbuntowana 15-latką, uwielbiająca Kurta Cobaina. Dziewczynka pracuje na stażu w domu pogrzebowym, jest melancholijna, zamknięta w sobie, zastanawia się, czemu dojrzewanie jest tak trudne. Któregoś dnia pod wpływem silnych emocji postanawia się zabić. Na szczęście nie udaje się to i Charleen trafia do szpitala, a z czasem zaczyna doceniać życie oraz radość, jaką ono niesie.

W programie festiwalu jest też m.in. holenderski "Książę" (reż. Sam de Jong; od lat 14), opowiedziana z dużą domieszką ironii i groteski historia grupy kolegów, którzy snują się bez celu, podkładają petardy, marzą o dużej kasie i całowaniu. Jeden z nich, 17-letni Ayoub, jest na zabój zakochany w dziewczynie dzielnicowego twardziela, Laurze. Laura "miażdży go jednak spojrzeniem pełnym pogardy".

Ciekawy polski akcent - związek z Kutnem - na amerykański dokument "Mecz o wszystko", o grupie ugandyjskich chłopców pasjonujących się sportem (od 9 lat). Reżyser, Jay Shapiro, przez ponad trzy lata towarzyszył drużynie baseballowej z Kampali w Ugandzie. Grupa 11- i 12-latków na przekór przeciwnościom losu chce zostać pierwszą w historii drużyną z Afryki, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata Małej Ligi Baseballowej. W Polsce, w Kutnie, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Małej Ligi Basebollowej (odbywają się tam rozgrywki m.in. drużyn z Afryki, Europy i Azji), bohaterowie filmu Shapiro rozgrywają swój pierwszy "mecz o wszystko".

Szczegółowe informacje o programie i terminach festiwalowych projekcji dostępne są na stronie www.kinowtrampkach.pl.

Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania, wystawy i warsztaty. We współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Duńskim Instytutem Kultury zorganizowane zostaną np. warsztaty: "Reżyserowanie dzieci" oraz dwa seminaria "Casting małych aktorek i aktorów" i "Trudne tematy w filmach dla dzieci i młodzieży".

Trzecia edycja festiwalu Kino w Trampkach potrwa do 21 czerwca.

PAP