ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

81 grafik Rubensa w wakacje w Zakopanem

81 grafik flamandzkiego mistrza baroku Petera Paula Rubensa będzie można podziwiać w lipcu i sierpniu w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Będzie to pierwsza tak duża wystawa prac artysty w Polsce - zapowiada dyrektorka zakopiańskiej galerii Anna Zadziorko.

Wystawa będzie głównym punktem obchodów 25-lecia współpracy Zakopanego z niemieckim Siegen - gdzie urodził się mistrz baroku.

Jak wyjaśniła Zadziorko, wszystkie grafiki, które przyjadą do miasta pod Giewontem, pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siegen, gdzie urodził się mistrz baroku. "Wszystkie te grafiki - choć wykonane w większości przez grafików zatrudnionych w pracowni Rubensa - mają tzw. cum privilegis, czyli sygnaturę oznaczającą oryginał" - wyjaśniła. "To będzie pierwsza tak duża i tak prestiżowa wystawa w naszej galerii i pierwsza tak skondensowana wystawa Rubensa w Polsce" - dodała.

Grafiki Rubensa w Siegen i gromadzone są od 1937 roku. "Zbiory należą do jednych z najwspanialszych w Europie i pokazywane są niezwykle rzadko, tym bardziej cieszymy się z zaszczytu, jaki nas spotkał" - mówiła dyrektorka galerii.

Na zakopiańskiej wystawie dzieła mistrza podzielone będą tematycznie na wątki mitologiczne, religijne i portrety.

Zakopiańskiej wystawie mają towarzyszyć liczne wydarzenia z nią związane: koncerty, wykłady i warsztaty. Wystawę będzie można oglądać od 5 lipca do końca sierpnia.

Miejska Galeria Sztuki przy Krupówkach przez ostatnie trzy lata przeszła gruntowny remont, aby dostosować wnętrza do wymogów wystawy i spełnić kryteria niemieckich muzealników.

Peter Paul Rubens, syn prawnika urodził się w 1577 r. w Siegen w Westfalii. Jako malarz cieszył się powodzeniem wśród monarchów i słynnych rodów europejskich. Tworzył m.in. dla króla Francji Ludwika XIII, Marii Medycejskiej, króla Anglii Karola I Stuarta.

Uczniami i współpracownikami Rubensa byli m.in. Jacob Jordaens, Anton van Dyck, Frans Snyders i Jan Bruegel zwany Aksamitnym.

W twórczości Rubensa dominowała tematyka religijna i mitologiczna. Malował m.in. słynne tryptyki "Podniesienie krzyża", "Zdjęcie z krzyża", obrazy - "Sąd Ostateczny" "Pokłon Trzech Króli". Z mitologii czerpał wątki heroiczne - "Bitwa amazonek", poetyckie i nacechowane radością życia - "Pijany Sylen", "Święto Wenus".

Peter Paul Rubens zmarł w 1640 r. w Antwerpii. fot.EPA/DPA (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic