ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Urszula Urzędowska

13. Grand Prix Komeda - posłuchaj rozmów z artystami!

W Ostrowie Wielkopolskim rozpoczął się Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda. To wydarzenie, które promuje polski film i muzykę filmową, a także przypomina twórczość Komedy, kompozytora, jazzmana światowej sławy, związanego w latach młodości z Ostrowem Wielkopolskim. Podczas festiwalu rozstrzygany jest konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Przez kilka dni wyświetlane są filmy konkursowe oraz inne obrazy, także te, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.

13. Grand Prix Komeda - posłuchaj rozmów z artystami!

W finale konkursu Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym znalazło się ośmioro kompozytorów. W sobotę 15 czerwca poznamy werdykt pięcioosobowego jury w składzie: Tomasz Lach (przewodniczący), Katarzyna Figura, Dorota Kędzierzawska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak.

W tym roku do konkursu zostało nominowanych ośmioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do siedmiu fabuł polskiej produkcji:

Bartosz Chajdecki, autor muzyki do filmu "Różyczka 2" - reż. Jan Kidawa-Błoński,
Radzimir Dębski, autor muzyki do filmu "Kobieta z..." - reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert,
Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, autorzy muzyki do filmu "Kajtek Czarodziej" - reż. Magdalena Łazarkiewicz,
Łukasz Rostkowski - L.U.C., autor muzyki do filmu "Chłopi" - reż. DK Welchamn, Hugh Welchman,
Andrzej Smolik, autor muzyki do filmu "Imago" - reż. Olga Chajdas,
Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu "Kos" - reż. Paweł Maślona,
Zbigniew Zamachowski, autor muzyki do filmu "Błazny" - reż. Gabriela Muskała.

Wszystkie konkursowe filmy zostaną zaprezentowane na festiwalu. Po seansach będzie też okazja do rozmowy z twórcami - autorami muzyki, reżyserami i aktorami występującymi w filmie.

Tegorocznym laureatem Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości został Włodek Pawlik. Nagroda zostanie wręczona podczas finału festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Gościem Magdy Juszczyk w programie "Kino w roli głównej" jest dyrektor artystyczny GRAND PRIX KOMEDA Łukasz Maciejewski:

posłuchaj Posłuchaj

Do filmu Gabrieli Muskały "Błazny" muzykę skomponował Zbigniew Zamachowski. Magda Juszczyk rozmawiała z reżyserką i scenarzystką filmu.

posłuchaj Posłuchaj

Grający w "Błaznach" Sebastian Dela opowiedział Magdzie Juszczyk o pracy z Gabrielą Muskałą, a także o reprezentowanym przez niego pokoleniu aktorskim i swoim podejściu do zawodu. 

posłuchaj Posłuchaj

Autor muzyki do filmu Olgi Chajdas "Imago" jest Andrzej Smolik. Magda Juszczyk rozmawiała z kompozytorem podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym muzyka nagrodzona została Złotymi Lwami.

posłuchaj Posłuchaj

Na finał festiwalu, w sobotę 15 czerwca zaplanowano koncert: KORZYŃSKI ULTIMATE. Akademia Pana Korzyńskiego pod dyrekcją Dominika Strycharskiego. Artysta był gościem RMF Classic w maju podczas festiwalu Mastercard OFF Camera w Krakowie  (film Agnieszki Elbanowskiej „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” z muzyką Strycharskiego startował w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych). Oto rozmowa Magdy Juszczyk z wielostronnymi cenionym artystą, coraz częściej tworzącym dla kina. Znajdziecie tu też kilka słów o koncercie "Korzyński Ultimate".

posłuchaj Posłuchaj

Zaś w czwartek 13 czerwca w programie festiwalu znalazł się pokaz nagradzanego filmu Nataszy Parzymies "Moje stare" i spotkanie z Dorotą Stalińską, w która zagrała jedną z dwóch głównych ról (w drugą bohaterkę krótkometrażowej opowieści wcieliła się Dorota Pomykała). Film wprowadzony został do kin, a przed premierą Magda Juszczyk rozmawiała z reżyserką.

posłuchaj Posłuchaj
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic