"Organizujemy festiwal w Warszawie, by pokazać filmy studenckie branży filmowej producentom, dziennikarzom, a przede wszystkim szerokiej publiczności - mówi Krzysztof Brzezowski, Pełnomocnik Rektora ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą, Dyrektor Festiwalu. - To początek życia festiwalowego filmów, "wyjście poza mury Szkoły" i często pierwsze laury.
Laureaci "Łodzią po Wiśle" zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. "Opowieści z chłodni" z 2010 r. w reż. Grzegorza Jaroszuka, zostały nagrodzone Grand Prix "Łodzią po Wiśle", a potem docenione na ponad 30. festiwalach zagranicznych, a jego debiut fabularny "Kebab i Horoskop" z 2014 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni i Londynie, zyskując przychylność zarówno widzów, jak i krytyki.
Nagrodzeni z poprzednich lat to obecnie cenieni filmowcy. Leszek Dawid, reżyser filmów "Ki" i "Jesteś Bogiem" (w 2004 r. jego "Bar na Victorii" wygrał festiwal), Filip Marczewski, który w 2012 r. debiutował filmem fabularnym "Bez wstydu" (jego etiuda "Melodramat" triumfowała na "Łodzią po Wiśle" w 2005 r.) czy Jan Komasa, reżyser m.in. "Sali samobójców" i "Miasta 44", który w 2004 r. został wyróżniony podczas "Łodzią po Wiśle" za etiudę "Fajnie, że jesteś".
Filmy co roku ocenia jury, przyznaje Grand Prix, nagrody w kategoriach: Najlepsza Etiuda Fabularna, Najlepsza Etiuda Dokumentalna, Najlepsza Etiuda Operatorska/Zdjęcia, Najlepsza Etiuda Animowana oraz Wyróżnienia.
W programie tegorocznej edycji festiwalu, obok projekcji filmów konkursowych, również wydarzenia specjalne: pokaz filmu "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, absolwentki Szkoły Filmowej połączony ze spotkaniem z reżyserką i twórcami filmy, pokaz debiutu Doroty Kędzierzawskiej - "Diabły, diabły" z okazji 25-lecia Studia Filmowego Indeks, działającego przy Szkole Filmowej, producenta filmu.
