Zmarła gwiazda muzyki country Loretta Lynn

Jak poinformowała jej rodzina, w wieku 90 lat zmarła we wtorek jedna z czołowych wykonawczyń i autorek muzyki country Loretta Lynn.Sławę przyniosły jej utwory, w których przedstawiała surowe warunki życia i pracy kobiet w ubogich osadach górniczych w Appalachach.

Zmarła gwiazda muzyki country Loretta Lynn
Fot.AdMedia/PAP

Artystka zmarła we śnie w swoim domu w Hurricane Mills w stanie Tennessee.

Urodzona w małej osadzie Butcher Hollow, w stanie Kentucky, Lynn rozpoczęła karierę piosenkarki na początku lat 60. Jej utwory kontrastowały ze stereotypowym wizerunkiem większości wykonawczyń muzyki country.

Artystka nie wahała się śpiewać o trudnych warunkach życia w górniczych osadach zagubionych w górach Appalachach, na wschodzie USA, a także często o sprawach związanych między innymi z niewiernymi małżonkami.

Lynn czasami przedstawiała te sprawy tak drastycznie, że niektóre stacje radiowe nie chciały nadawać jej utworów. Największe sukcesy odnosiła w latach 60. i 70. 

Na jej biografii oparty został film z 1980 roku "Córka górnika" (Coal Miner's Daughter), który reżyserował Michael Apted a główną rolę zagrała Sissy Spacek. Jest to też tytuł jednego z największych przebojów Lynn.

Inne znane jej hity to "You Ain't Women Enough", "The Pill", "Don't Come Home Drinkin'", "Rated X" i "You're Looking at Country".

Loretta Lynn była laureatką wielu nagród, w tym między innymi: Country Music Association w 1972 roku, Academy of Country Music w 1975 roku i dwóch nagród Grammy.

"Śpiewałam to czego chciałam słuchać i czego chciały, jak wiem, słuchać inne kobiety. Nie pisałam dla mężczyzn, pisałam dla nas - kobiet. A okazało się, że mężczyźni również to polubili" - powiedziała Lynn w jednym z wywiadów w 2016 r.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic