Zarząd województwa chce, aby Operą Wrocławską pokierował duet dyrektorów – Tomasz Janczak i Michał Znaniecki

Reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki oraz dotychczasowy dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze Tomasz Janczak to duet rekomendowany przez zarząd województwa dolnośląskiego do kierowania Operą Wrocławską.

Zarząd województwa chce, aby Operą Wrocławską pokierował duet dyrektorów – Tomasz Janczak i Michał Znaniecki

Dotychczasowa dyrektor Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska została odwołana z funkcji przez zarząd województwa dolnośląskiego w połowie marca. Powodem - jak podkreślono - było naruszenie przepisów prawa w zakresie dyscypliny finansów publicznych.

W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego podjął uchwałę „zamiarową” o powołaniu duetu, który pokieruje Operą Wrocławską. Stanowisko dyrektor miałby objąć dotychczasowy dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze Tomasz Janczak, a zastępcy dyrektora ds. artystycznych uznany reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki.

Zarząd województw dolnośląskiego zdecydował się na powołanie dyrektora Opery Wrocławskiej bez konkursu, ponieważ – jak podano – „będzie to miało miejsce w trakcie trwania sezonu artystycznego”.

W kolejnym kroku zarząd województwa wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organ współprowadzący Operę Wrocławską) z prośbą o wyrażenie zgody na powołanie wskazanego duetu dyrektorskiego; oraz o opinię do związków zawodowych działających w Operze Wrocławskiej i stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Michał Znaniecki jest autorem ponad 200 spektakli; od przeszło 25 lat pracuje na scenach operowych całego świata, między innymi w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji, na Węgrzech czy Kubie. Na swoim koncie ma współpracę z największymi solistami i dyrygentami takimi jak Daniel Oren, Placido Domingo, Jose Cura, Maurizio Begnini i Piotr Beczała.

Znaniecki w 2008 r. pełnił funkcję p. o. dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 2009–2012, przez trzy sezony artystyczne, był dyrektorem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu.

Tomasz Janczak ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalno-Aktorski; w 2011 r. uzyskał tytuł reżysera teatralnego, a w 2013 r. doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Współpracował jako solista z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie, śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym – Operetce Wrocławskiej.

Janczak w latach 2009-2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2016 r. jest dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Piotr Doczekalski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic