"Jest mi niezmiernie miło, że możemy dzisiaj podpisać ten list intencyjny (...) ws. powołania nowego wielkiego konkursu muzyki" - powiedział Gliński. Dodał, że choć oficjalnie podpisano dopiero list intencyjny, decyzja została już podjęta.
Wicepremier wyraził też nadzieję, że konkurs będzie propagować polską kulturę i że stanie się wydarzeniem na miarę m.in. Konkursu Chopinowskiego.
Pierwsza edycja konkursu odbędzie się we wrześniu 2018 r. i tym samym wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Docelowo konkurs odbywać ma się co 5 lat w planowanych dziedzinach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartety smyczkowe i kompozycja.
Organizatorem konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR). Współorganizatorzy to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Katowice, Polskie Radio, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego.
Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego – obok wicepremiera Glińskiego – znaleźli się: prezydent Katowic Marcin Krupa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysław Szymański, wiceprezesi Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego prof. Eugeniusz Knapik i dr hab. Arkadiusz Kubica, a także prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.
Jak podano podczas konferencji, koszt pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego jest szacowany jest na 5 mln zł. Ma być sfinansowany po połowie przez ministerstwo kultury i przez miasto Katowice.
W ostatnich latach międzynarodowe konkursy dedykowane kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu organizowane już były w Katowicach przez towarzystwo jego imienia i tamtejszą Akademię Muzyczną - to po dwie edycje konkursu kompozytorskiego (2012 i 2015 r.) i konkursu kwartetów smyczkowych (2014 i 2017 r.)
Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora.
Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych światowych artystów.
