ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

W alei gwiazd pod Wawelem odsłonięto płytę Jana A.P. Kaczmarka

Przy oscarowej muzyce z filmu "Marzyciel" u stóp Wawelu odsłonięto w czwartek gwiazdę wybitnego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Prezentacja płyty z odciskami dłoni artysty odbyła się w ramach zainaugurowanego w czwartek 16. Festiwalu Muzyki Filmowej.

W alei gwiazd pod Wawelem odsłonięto płytę Jana A.P. Kaczmarka
fot.Robert Słuszniak, Borys Słuszniak

"Moja gwiazda symbolizuje trwały związek z tym miastem" - napisał Jan A.P. Kaczmarek w liście odczytanym podczas uroczystości przez jego żonę, Aleksandrę Twardowską-Kaczmarek. Odsłonięciu płyty towarzyszył utwór "Dancing With The Bear" skomponowany do filmu "Marzyciel". To właśnie za muzykę do tej produkcji kompozytor otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej.

"Jan A.P. Kaczmarek jest niewątpliwie w tej chwili największym kompozytorem, który tworzy w naszym mieście. Wybrał to miasto specjalnie, wybrał to miasto dla mieszkania, życia, uznając, że jest to najlepsze miejsce, gdzie może funkcjonować" - mówił na Bulwarze Czerwieńskim prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego w Krakowie 16. Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbywa się w tym roku pod hasłem "Out of Space". W Centrum Kongresowym ICE odbędzie się koncert Kaczmarek2Cinema, podczas którego wybrzmią motywy z dorobku Jana A.P. Kaczmarka, włącznie z oscarową muzyką z "Marzyciela". Podczas koncertu Polska Fundacja Muzyczna prowadzić będzie zbiórkę na koszty leczenia i rehabilitacji kompozytora. Artysta cierpi na zanik wieloukładowy zwany też MSA.

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Przez wiele lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Stworzył muzykę do ponad siedemdziesięciu filmów, m.in. "Niewiernej" Adriana Lyne’a, "Aimee i Jaguar" Maxa Fareberbocka, "Straconych dusz" Janusza Kamińskiego. W 2005 roku został nagrodzony Oscarem za skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu "Marzyciel" Marca Forstera.

Julia Kalęba

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic