Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, laudacje wygłosił przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Kazimierz Barczyk.
Kard. Mariana Jaworskiego wyróżniono za "wybitne zasługi dla powstania Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, budowanie pomostów pomiędzy Polską a Ukrainą i odrodzenie Kościoła dla wiernych na Ukrainie i po upadku komunizmu". "Wyróżnienie to jest dla mnie zaskoczeniem, nie spodziewałem się go. Przyjmuję je jako uznanie dla tych wartości, którym starałem się służyć i które zostały uznane jako racje dla tej nominacji" - powiedział kard. Marian Jaworski.
Krzysztof Penderecki uhonorowany został "w uznaniu zasług w rozsławianiu Polski w salach koncertowych całego świata oraz działalność dydaktyczną m.in. w ramach Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie najzdolniejsi muzycy młodego pokolenia z całego świata mają możliwość doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej".
Dziękując za wyróżnienie Krzysztof Penderecki powiedział, że w jego odczuciu "kompozytor nie powinien stać z boku ważnych wydarzeń, powinien na nie reagować całym sobą; sztuka angażuje przecież całego człowieka, który działa i oddaje się kontemplacji, który kocha i cierpi, który opowiada się po określonej stronie - po stronie wartości".
"Przyszło mi żyć w czasach różnych istotnych przemian i przewartościowań. Dotknęły one (...) także kultury wysokiej. Zawsze twierdziłem, że człowieka nie wolno pozbawiać doświadczenia kultury w imię najbardziej wartościowych i najpiękniejszych przemian. To sztuka nadaje życiu głęboki sens i pokazuje inną perspektywę, perspektywę piękna, a piękno (...) potrzebne jest człowiekowi na każdym etapie jego życia" - ocenił Penderecki.
Podczas uroczystości wręczono także tytuły "Małopolanin Roku 2012", przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Otrzymali je Anna Polony i Jerzy Trela - "w uznaniu dorobku artystycznego za wyjątkowe kreacje, które weszły do kanonu sztuki aktorskiej, zasług dla szerzenia kultury słowa w Polsce, w półwiecze pracy artystycznej".
"To wielki zaszczyt i honor, wielkie szczęście znaleźć się w gronie osób tak zacnych, tak wspaniałych. Moje szczęście byłoby wielkie, gdybym wiedziała, że ja też na to zasłużyłam. Wydaje mi się jednak, że nasza sztuka jest tak ulotna, ucieka z naszą młodością, z naszym życiem, nie jest tak trwała jak sztuka kompozytora. Poza tym mam wrażenie, że w ostatnich latach nie miałam okazji pokazać tego, co dostałam od natury, czyli ukazać w pełni swoich możliwości, szczególnie w ostatnim roku. I w związku z tym czuję pewien niedosyt, czy ja naprawdę zasłużyłam" - powiedziała Anna Polony.
Jerzy Trela przywołał z kolei "dwa drogowskazy", które nim sterowały w życiu. "To był testament Jaracza: wierzyć idei teatru, spełniać ideę teatru, a drugi to Stanisława Wyspiańskiego, że teatr jest świątynią sztuki. I ten teatr był rzeczywiście dla mnie świątynią sztuki wiele lat i starałem się wszystko na miarę swoich możliwości robić w tym teatrze jak najlepiej, przez wiele lat graliśmy z Anią w przedstawieniach, które miały wielkie znaczenie, były ponadczasowymi przedstawieniami" - powiedział Jerzy Trela.
W poprzednich latach tytułem Człowieka Roku nagrodzono m.in. Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.
Tytuły Małopolanina Roku otrzymali m.in. Wisława Szymborska, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Czesław Miłosz. Tytuł Małopolanina Wszechczasów przyznano Janowi Pawłowi II.
