W Dollywood, krainie Dolly Parton

Piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, filantropka a także bizneswoman. Amerykańska gwiazda muzyki country Dolly Parton występuje na scenie od ponad 50 lat i nie zwalnia tempa. W listopadzie ukaże się jej 49. solowy album pt. Rockstar. Będzie to pierwszy album rockowy artystki. Dolly Parton nagrała go w związku z umieszczeniem jej w Rock&Roll Hall of Fame. Artystka początkowo podeszła sceptycznie do nominacji, uważała, iż nie zasługuje na wyróżnienie, ponieważ nie tworzy muzyki rockowej. Nalegała nawet, by usunąć ją z grona nominowanych. Fundacja Rock&Roll Hall of Fame nie wyraziła na to zgody, tłumacząc między innymi, iż “rock’n’roll ma głębokie korzenie w muzyce R&B oraz country”. Dolly Parton nagrała więc album Rockstar.

W Dollywood, krainie Dolly Parton
fot. Dollywood Parks & Resorts

Artystka w czasie swojej długiej kariery napisała ponad 5 tysięcy piosenek. Jej płyty sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy. W tym roku mija 50. lat od napisania przez Dolly Parton wielkiego hitu “I will always love you”. W parku rozrywki Dollywood, który znajduje się w Pigeon Forge w stanie Tennessee, i którego współwłaścicielką jest Dolly Parton pojawiło się mnóstwo okolicznościowych pamiątek upamiętniających powstanie tej wyjątkowej piosenki.

Dollywood otwarto w 1986 roku. Na 61 hektarach znajdują się dwa parki : Dollywood - park tematyczny a także otwarty w 2000 roku park wodny, Dollywood Splash Country. Ellen Liston, menadżerki ds. public relations, uważa, że trzy rzeczy odróżniają Dollywood od innych parków tematycznych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Pierwsza z nich to sama Dolly Parton, jej wpływ i miłość do rodzinnych stron. 

“Druga sprawa to Great Smokey Mountains, znajdujemy się praktycznie u podnóża gór. To najliczniej odwiedzany park narodowy w całych Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku ponad 13 milionów osób tu przyjechało. Nie da się odtworzyć piękna naszych gór nigdzie indziej. Sądzę, iż trzecia rzecz, która naprawdę nas wyróżnia to ludzie, którzy tu pracują. Ludzie są naprawdę mili. Dolly stąd pochodzi. To, co widać w Dolly Parton to dokładnie to jaka jest : miła, uprzejma. Chce, żeby ludzie czuli się mile widziani, że są wyjątkowi. My czujemy, że reprezentujemy Dolly, gdy przyjeżdżają do Dollywood. Ona jest bardzo zajętą damą, nie może być tu cały czas” - zaznacza Ellen Liston.

Na terenie parku Dollywood znajduje się 10 roller coasterów, a także 50 innych atrakcji, w tym replika drewnianego domu, w którym piosenkarka spędziła swoje dzieciństwo. Dollywood to największy pracodawca w regionie. W obu parkach zatrudnionych jest ponad 3 tysiące osób.

Dollywood Splash Country to 16 wodnych atrakcji, przede wszystkim zjeżdżalni. To, co zdaniem Josha Sauera, rzecznika prasowego parku, odróżnia Dollywood Splash Country do innych parków wodnych, to jego motyw. 

“Wiele parków tematycznych w Ameryce ma tropikalny charakter, podczas gdy my trzymamy się tego, co blisko domu. Jesteśmy więc bardzo atrakcyjni dla lokalnych mieszkańców, jak również dla tych, którzy szukają parku wodnego bez typowego motywu tematycznego”. 

W 2022 roku Dollywood został okrzyknięty przez Tripadvisor numerem 1 w kategorii amerykańskich parków tematycznych. 

Ellen Liston, menadżerka ds. public relations uważa, że to, co jest najbardziej ekscytujące w Dollywood to fakt, iż park jest bezpośrednio związany z Dolly Parton.

“Jej tytuł w Dollywood to Dreamer in-Chief (naczelna marzycielka). Ona mówi, że zawsze ma nowe marzenia, które chce spełniać. Choć Dolly nie jeździ na roller coasterach, to wie, że rodziny je uwielbiają. Za każdym więc razem, gdy otwieramy coś nowego tak jak Big Bear Mountain - to nasz najnowszy roller coaster, uruchomiony tej wiosny, ona zawsze ma w tym swój udział. 

W przyszłym roku nowością będzie tu Dolly Parton Experience. Mieliśmy tutaj zawsze muzeum Dolly Parton od czasu otwarcia w 1986 roku. Ono było zawsze ulepszane. Lecz nowe marzenie, które Dolly spełni, będzie miało miejsce w 2024 roku" - podkreśla Ellen Liston zapowiadając otwarcie Dolly Parton Experience. 

Dollywood operuje przez 10 miesięcy w roku, od marca do grudnia, natomiast Dollywood Splash Country od połowy maja do połowy września. Dolly Parton pojawia się zawsze w parkach przy okazji wielkich wydarzeń. W Dollywood odbywają się bowiem koncerty a także sezonowe dekoracje i imprezy. W grudniu mają zawsze miejsce świąteczne pokazy świetlne a sam park jest udekorowany 6 milionami światełek. 

Dolly Parton, która mieszka na codzień na przedmieściach Nashville w stanie Tennessee, znana jest ze swojej działalności filantropijnej. Jej najbardziej znanym programem jest Biblioteka Wyobraźni (Imagination Library), w ramach której od 1995 roku podarowano dzieciom na całym świecie ponad  211 milionów książek. Organizacją patronacką programu jest Fundacja Dollywood. Jego celem jest rozbudzanie miłości do czytania od najwcześniejszych lat. 

Posłuchaj podcastu Ameryka i ja pt. Czego spodziewać się w Dollywood?

link : https://www.rmfclassic.pl/podcasty/Ameryka-i-ja-Lidia-Krawczuk,58,10589.html#dzwiek

posłuchaj W parku Dollywood

Lidia Krawczuk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic