V edycja Festiwalu "Chopin i jego Europa"

11 koncertów symfonicznych i 13 recitali fortepianowych oraz koncertów kameralnych odbędzie się w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa. Od Staiera do Staiera".

Jak powiedział w czwartek dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest organizatorem festiwalu, w festiwalu weźmie udział ponad 300 wykonawców m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Orchestre des Champs-Elysees, Andreas Staier, Martha Argerich, Emanuel Ax.

Festiwal odbędzie się w dniach 16-31 sierpnia.

"W czasie wakacji mamy szansę pójść do jednej z trzech sal koncertowych w Warszawie i usłyszeć tę literaturę muzyczną, która stanowi o tym, czy jest się kulturalnym czy nie" - powiedział dyrektor.

Jak tłumaczył, podtytuł festiwalu "od Staiera do Staiera" podkreśla przewodni motyw festiwalu. "Chcemy zaprezentować szerokiej publiczności wybitnego wirtuoza historycznego fortepianu Andreasa Staiera" - powiedział Leszczyński. Dodał, że repertuar tegorocznego festiwalu ma uchwycić Chopina w oryginalnym brzmieniu. "To będą arcydzieła XIX wieku w autentycznym brzmieniu i wzorcowym wykonaniu" - ocenił Leszczyński.

W jego opinii, festiwal będzie okazją poznania utworów Chopina w wykonaniu najwybitniejszych artystów, których interpretacje przechodzą do historii światowego wykonawstwa. "Usłyszymy także +cudowne dzieci+ na przykład trzynastoletnią Aimi Kobayashi z Japonii czy czternastoletniego Jana Lisieckiego z Kanady. Zagrają utwory Chopina i Mozarta" - dodał.

Zdaniem Leszczyńskiego, specjalne atrakcje czekają także dzieci, które będą mogły wysłuchać specjalnie dla nich przygotowanej wersji "Stworzenia świata" Josepha Haydna, która - jak mówił - jest "podstawą muzyki oratoryjnej wszech czasów". "Dzieci podczas wykonania utworu będą częstowane smakołykami" - zachęcał.

Według niego, na festiwalu nie zabraknie najwspanialszych "przebojów" Chopina m.in. Poloneza A-dur, ale także muzyki jego rówieśników np. Roberta Schumanna, Mendelssohna czy nieco starszego od Chopina Schuberta. "Czeka nas także potrójny koncert C-dur Beethovena w wykonaniu Sinfonii Varsovii" - powiedział Leszczyński.

"Po co marnować pieniądze i dobijać się o bilety w nowojorskiej Carnegie Hall czy Metropolitan Opera albo Filharmonii Wiedeńskiej, skoro tu w Warszawie jest szansa usłyszenia najwybitniejszych muzyków naszych czasów" - retorycznie pytał Leszczyński.

Tradycyjnie już w festiwalu uczestniczyć będą Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Orkiestra XVIII Wieku, grająca na instrumentach z epoki pod dyrekcją Fransa Brueggena.

Koncerty będą odbywać się w salach Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wszystkie koncerty będą transmitowane w Programie Drugim Polskiego Radia.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli prezydent Lech Kaczyński, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" po raz pierwszy odbył się w roku 2005. Głównym jego zamierzeniem programowym jest przedstawienie twórczości patrona w kontekście kulturowym - pokazanie jej związków zarówno z kompozytorami XIX wieku, jak i twórcami następnych generacji.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic