ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

"To atak na ludzką kreatywność” – gwiazdy estrady ostrzegają przed sztuczną inteligencją

Ponad 200 artystów, wśród nich Billie Eilish, Pearl Jam, R.E.M., podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania z AI. „Należy położyć kres temu atakowi na ludzką kreatywność” – apelują sygnatariusze zwracając się do firm technologicznych, cyfrowych dostawców usług i twórców sztucznej inteligencji. Apel wyraża zaniepokojenie możliwościami AI, a co za tym idzie, zagrożeniami, jakie ze sobą niesie.

"To atak na ludzką kreatywność” – gwiazdy estrady ostrzegają przed sztuczną inteligencją
Eddie Vedder, McCready - Pearl Jam /JOSE SENA GOULAO / PAP/EPA

“Wierzymy, że używana odpowiedzialnie sztuczna inteligencja ma niezwykły potencjał, by wspierać ludzką kreatywność w sposób, który umożliwia rozwój nowych i ekscytujących doświadczeń dla fanów muzyki na całym świecie. Niestety, niektóre platformy cyfrowe i twórcy AI wykorzystują to narzędzie do sabotowania kreatywności i osłabiania artystów, autorów tekstów, muzyków, kompozytorów” - przestrzegają autorzy listu i podpisani pod nim twórcy.

Autorzy listu zwracają ponadto uwagę, że niektóre firmy bez pozwolenia korzystają z dotychczasowego dorobku artystów celem doskonalenia sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki i tekstów. Twórcy apelują też, by położyć kres wykorzystywaniu podobizn i głosów profesjonalnych artystów.

Powodem ich protestu jest obawa m.in. przed tym, że tworzone przez AI utwory w przyszłości zaleją rynek muzyczny, co w szczególności uderzy w artystów rozpoczynających kariery.

„Niektórzy muzycy już ledwo wiążą koniec z końcem w świecie streamingu, a teraz borykają się z dodatkowym obciążeniem, próbując konkurować z zalewem hałasu generowanego przez sztuczną inteligencję” - podkreśliła Jen Jacobsen, dyrektor wykonawcza Artist Rights Alliance, w oświadczeniu cytowanym przez serwis Billboard. Jej zdaniem nieetyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do zastąpienia artystów „dewaluując cały ekosystem muzyczny”.

Pośród artystów, którzy podpisali się pod apelem organizacji non-profit Artist Rights Alliance, są również m.in.: Katy Perry, Kate Hudson, Sam Smith, Jon Bon Jovi, Norah Jones, Nicki Minaj oraz Imagine Dragons. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic