ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Tetralogia Ryszarda Wagnera we Wrocławiu

Cztery części "Pierścienia Nibelunga", dzieła operowego Ryszarda Wagnera zobaczą między 6 a 15 października wrocławscy widzowie.

Tetralogia niemieckiego kompozytora przygotowana w Operze Wrocławskiej zostanie wystawiona w Hali Stulecia.

Wszystko zacznie się w przyszły piątek wystawieniem "Złota Renu". W sobotę widzowie zobaczą "Walkirię". Na kolejny piątek zaplanowano inscenizację "Zygfryda", tetralogię zakończy 15 października "Zmierzch Bogów". Całość będzie można zobaczyć w Hali Ludowej, od pewnego czasu nazywanej historyczną nazwą Hali Stulecia.


Wszystkie cztery części "Pierścienia Nibelunga" powstawały w Operze Wrocławskiej przez trzy lata. Premiera "Złota Renu" odbyła się 18 października 2003 r. Reżyserem wszystkich inscenizacji jest Niemiec, prof. Hans Peter Lehmann.

Niemiecki artysta podczas czwartkowej konferencji prasowej przepraszał, że nie nauczył się jeszcze języka polskiego.

"Do prowadzenia prób potrzebuję tylko czterech polskich słów: proszę, dziękuję, od początku i przerwa. To ostatnie słowo jest zresztą najważniejsze. Dziś Opera Wrocławska ma do zaoferowania widzom coś szczególnego. Każdy, kto zobaczy wszystkie cztery przedstawienia będzie wiedział, co mam na myśli" - mówił Lehmann.

Reżyser podkreślił, że wrocławski teatr zdobył sobie dużą renomę i rozgłos za granicą, zwłaszcza w Niemczech. "Ludzie jeżdżą po świecie za wagnerowskimi spektaklami, nawet do Chin. Do Wrocławia też przybędą widzowie, sam namówiłem wielu moich rodaków" - podkreślił.

Orkiestrę poprowadzi Tomasz Szreder, który uczestniczył przy pierwszym polskim wystawieniu dzieła Ryszarda Wagnera, w końcu lat 80 ubiegłego wieku.

"Wtedy po raz pierwszy zetknąłem się z teatrem i muzyką Wagnera, wtedy zaczęła się moja fascynacja. Teraz, z perspektywy lat widzę, niewiele zrozumiałem. Teraz, po kilku latach pracy dowiedziałem się więcej. Zespolenie muzyki i słowa jest tu tak wielkie, że nie można tego odbierać oddzielnie" - stwierdził muzyk.

Superprodukcja dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga" w Hali Ludowej jest pierwszą powojenną realizacją teatrologii Ryszarda Wagnera we Wrocławiu. Polski widz miał dotychczas niewiele okazji, by poznać w całości dzieło Wagnera. Po raz pierwszy trzy części zostały wystawione w 1912 roku we Lwowie. Ponownie, dopiero 1988 roku w Warszawie. Niektóre części wystawiano m.in. w Poznaniu i
Łodzi.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic