ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Taco Hemingway i Sanah najczęściej słuchanymi artystami ostatnich 10 lat na polskim Spotify

W lutym 2023 roku mija dziesięć lat od kiedy Spotify wszedł na polski rynek. Z tej okazji twórcy tej muzycznej aplikacji opublikowali kilka interesujących statystyk. Dowiadujemy się m.in., że najczęściej odtwarzanymi muzykami w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat są Taco Hemingway i Sanah – w kategorii artystek, a najczęściej słuchanym utworem był „Kiss Cam” Maty.

Taco Hemingway i Sanah najczęściej słuchanymi artystami ostatnich 10 lat na polskim Spotify
fot./PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Na liście 10 najbardziej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku są wyłącznie polskie gwiazdy. Wśród nich znaleźli się: 1. Taco Hemingway, 2. Mata, 3. White 2115, 4. Bedoes, 5. Quebonafide, 6. Lanek, 7. Sanah, 8. Young Igi, 9. Malik Montana. 10. Żabson. Nie da się nie zauważać również, że zestawienie to jest bardzo zmaskulinizowane. W pierwszej dziesiątce jedyną kobietą jest Sanah. Inne najczęściej streamowane polskie artystki ostatniej dekady to Daria Zawiałow, Margaret, Young Leosia i Brodka.

Co ciekawe, w latach 2013-2017 najczęściej odtwarzanymi artystami w Polsce były zagraniczne gwiazdy, a dopiero w 2017 zaczęliśmy przekierowywać nasze zainteresowania na polskich twórców. Między 2017 a 2018 rokiem, liczba polskich piosenek na playlistach zwiększyła się z 9 do aż 43, i od tamtej pory wciąż wzrasta. Jednocześnie, coraz więcej polskich artystów jest również streamowanych poza Polską. Piosenki rodzimych twórców z edytorskich playlist serwisu są słuchane poza naszym krajem 700 proc. częściej niż miało to miejsce w roku 2013.

W pierwszej 10. najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013, wszystkie poza jednym – „Blinding lights” z repertuaru The Weeknd, należą do polskich artystów. To zestawienie prezentuje się następująco: 1. Mata, Pedro, Franics – „Kiss cam”; 2. White 2115 – „California”; 3. Kizo – „Disney”; 4. Mata, Trooh Hippi – „Szafir”; 5. Sobel – „Impreza”; 6. Quebonafide, Duit, Zawiałow „Bubbletea”; 7. Smolasty, Francis, Pedro, Tribbs – „Duże oczy; 8. Tymek, Big Scythe – „Język ciała”; 9. Guzior, Favst – „Blueberry”; 10. The Weeknd – „Blinding Lights”.

Gust Polaków zmienił się również w kwestii gatunków muzycznych. 10 lat temu najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród Polaków był rock. Dzisiaj najchętniej wybieramy polski hip-hop i polski trap. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic