Stacja BBC wyprzedaje płyty ze swojego archiwum. Na aukcje trafi 285 tysięcy winyli

Fani muzyki i kolekcjonerzy rzadkich płyt mogą już zacierać ręce z radości. Publiczny brytyjski nadawca postanowił bowiem przewietrzyć swoje archiwa i pozbyć się 285 tysięcy winyli. Wśród płyt, które trafią na sprzedaż, ma się znaleźć wiele rzadkich egzemplarzy, głównie z wczesnych tłoczeń. W pierwszej partii można trafić zarówno na rzadkie longplaye gwiazd, jak: The Beatles, Pink Floyd, Black Sabbath, David Bowie, jak i tych bardziej niszowych zespołów, np. Bathory czy Budgie.

Stacja BBC wyprzedaje płyty ze swojego archiwum. Na aukcje trafi 285 tysięcy winyli

Wyprzedaż płytowej kolekcji BBC ma potrwać 12-24 miesięcy. Na razie na internetową licytację organizowaną przez firmę Omega Auctions trafiła pierwsza partia, która liczy ponad 400 pozycji. Pozycji, bo część płyt oferowana jest w pakietach zawierających kilka, a nawet kilkadziesiąt egzemplarzy.

Za rarytasy w tej pierwszej odsłonie aukcji można uznać albumy Davida Bowiego, których wartość oszacowano na 200-400 funtów (ok. 1-2 tys. zł). Jeden z nich opisany został jako „rzadkie, oryginalne brytyjskie tłoczenie stereofonicznego albumu The Man Who Sold The World z 1970 roku” stworzone przez producenta Tony’ego Viscontiego. Jest też debiutancki album krótko działającej grupy heavy-blues rockowej Megaton oraz pierwsze cztery studyjne albumy szwedzkiej ikony black metalu, grupy Bathory. Jeśli chodzi o Beatlesów, to w tej pierwszej części wyprzedaży znalazł się zestaw sześciu płyt „Please Please Me” - każda z innego tłoczenia. Komplet oszacowano na ok. 100-150 funtów. Licytować można ponadto stary sprzęt radiowy BBC i elementy dekoracyjne.

Po ogłoszeniu wyprzedaży na Facebooku jeden z zaniepokojonych internautów zapytał, dlaczego BBC pozbywa się cennych aktywów publicznych i czy to efekt polityki rządu Partii Konserwatywnej, której przewodzi premier Rishi Sunak. Firma Omega Auctions odpowiedziała, że wystawione na sprzedaż longplaye to głównie pozycje powtarzające się w zbiorach, a BBC pozbywa się ich, by „zoptymalizować przestrzeń magazynową”. W podobny sposób wątpliwości firma rozwiała też na platformie X, informując, że oferta „nie stanowi całości archiwum winylowego BBC” i że to „w większości zachowało się w nienaruszonym stanie”.

Aukcja pierwszej partii płyt została już otwarta, więc można już składać oferty. Jej finał zaplanowano na 30 stycznia. (PAP Life)

Link do katalogu aukcji: https://bid.omegaauctions.co.uk/auction/details/a219c-the-bbc-collection---sale-one/?au=149

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic