ON AIR
od 17:00 Od słowa do słowa zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Polonez Wieniawskiego w ratuszowej wieży - w 180. urodziny artysty

Koncert japońskiej skrzypaczki Keiko Urushihary rozpocznie w piątek w Poznaniu obchody 180. urodzin Henryka Wieniawskiego. W sobotę z ratuszowej wieży - zamiast hejnału granego na trąbce - zabrzmi wykonany na skrzypcach fragment poloneza jego autorstwa.

Wybitny polski skrzypek i kompozytor Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie. Wielokrotnie koncertował w stolicy Wielkopolski. Jedną z kompozycji - mazurek "Souvenir de Posen" zadedykował Poznaniowi i jego mieszkańcom. W Poznaniu organizowany jest noszący jego imię Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy.

W mieście aktywnie działa Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego - organizator konkursu i jubileuszowych obchodów.

Jak powiedziała we wtorek PAP w imieniu organizatora Katarzyna Kułagowska-Urbaniak, świętowanie rocznicy urodzin patrona towarzystwa odbędzie się w sobotę, jednak już na piątek zaplanowano z tej okazji koncert japońskiej skrzypaczki Keiko Urushihary, laureatki pierwszej nagrody konkursu skrzypcowego z 1981 roku.

"Przyjechała po ponad 30 latach nieobecności w Polsce, by poprowadzić w Poznaniu warsztaty dla młodych skrzypków. W piątkowy wieczór wystąpi z recitalem w poznańskim ratuszu" - powiedziała PAP Kułagowska-Urbaniak.

Sobotnia urodzinowa uroczystość została przygotowana z myślą o całych rodzinach. Ma na celu popularyzowanie postaci i twórczości Henryka Wieniawskiego. Istotnym elementem obchodów będzie odegranie w sobotnie południe z ratuszowej wieży fragmentu poloneza Henryka Wieniawskiego. Na skrzypcach zagra Malwina Kotz.

"Taki hejnał był grany już przed rokiem, w 179. rocznicę urodzin. Jest to dosyć duże zaskoczenie dla ludzi gromadzących się na Starym Rynku, by zobaczyć koziołki na ratuszowej wieży" - powiedziała Kułagowska-Urbaniak.

Zaplanowano też koncert skrzypcowo-organowy w poznańskiej farze, zabawy dla najmłodszych, projekcję filmu o Henryku Wieniawskim oraz wspólną lekturę książki o jubilacie. Chętni będą też mogli zwiedzić Poznań śladami Henryka Wieniawskiego.

"Mało kto wie, w ilu miejscach w Poznaniu koncertował. Henryk Wieniawski dał w Poznaniu w sumie 18 koncertów, w tym jedenaście wspólnie z bratem Józefem, pianistą. Wieniawski związany jest z naszym miastem także za sprawą przeniesionego do Poznania po II wojnie światowej konkursu skrzypcowego, ten konkurs świetnie się w Poznaniu zadomowił" - powiedziała Kułagowska-Urbaniak.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego, po raz drugi odbył się już w Poznaniu w 1952 roku. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu.

Najbliższa edycja odbędzie się w październiku 2016 roku. W Poznaniu odbywa się też noszący imię Wieniawskiego Międzynarodowy Konkurs Lutniczy.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic