Informacje

Piąty Beatles

Dodano:
Piąty Beatles

fot.PAP/EPA

Wysoki, dystyngowany, miał 36 lat, gdy po raz pierwszy wszedł do studia z "bajeczną czwórką", która wówczas nie była wcale bajeczna. George Martin, producent, spod którego ręki wyszło 30 singli numer jeden w Wielkiej Brytanii i 23 w USA. Dlatego zyskał miano "piąty Beatles".

"Kiedy Paul skomponował Yesterday przyszedł do mnie, zagrał i pytał się, czy przypadkiem już tego nie słyszałem? Był przekonany, że to plagiat... Zapewniłem go, że nie i zasugerowałem kwartet smyczkowy w tle. To go przeraziło: Nie, nie, za wysokie progi - mówił przejęty. Nie znał muzyki klasycznej, zapisu nutowego i wydawało mu się to inną ligą" - wspominał Martin jeden z epizodów współpracy z Beatlesami w studio Parlophone Records.

Wcześniej zespół odrzuciły wszystkie londyńskie wytwórnie płytowe. Dlaczego? Byli młodzi, nieznani, mieli dziwaczną nazwę i pochodzili z Liverpoolu. Kto ich zrozumie? - pukali się w głowę szefowie wytwórni. Martin zrozumiał.

Miał utalentowaną grupę, która najpierw zgrała się muzycznie podczas rocznego pobytu w Hamburgu, a potem grając w klubie Cover w rodzinnym Liverpoolu.

Producent znalazł im piosenkę, która mogli nagrać. Nazywała się "How Do You Do It?". Beatlesi nagrali ja, ale ostatecznie stała się przebojem zespołu Gerry and The Pacemakers. Czwórka z Liverpoolu zaproponowała własny kawałek, wzorowany na Royu Orbisonie "Please Please Me". Pierwszy numer jeden zespołu w Wielkiej Brytanii. Beatlemania właśnie wystartowała...

Tak jak przy "Yesterday", Martin zaaranżował smyczki już w większej dawce do "Eleanor Rigby". Ale prawdziwy wysyp pomysłów symfonicznych i nie tylko, to "Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band". Płyta była wydarzeniem i do dziś jest źródłem inspiracji dla młodych muzyków. To wówczas pojawiło się w mediach określenie Martina jako piątego Beatlesa. Nie bardzo podobało się to muzykom grupy...

Jednak to właśnie współpraca z Martinem pozwoliła zrealizować Beatlesom ich pomysły muzyczne, a jemu samemu stać się ważną postacią historii muzycznych dokonań "bajecznej czwórki".

Co by było, gdyby się nie spotkali? Cóż, Beatlesi pewno i tak by wypłynęli, może później, może w innym nieco repertuarze, a George Martin wciąż byłby producentem nagrań na solidnym poziomie. Razem przekroczyli ograniczenia muzyków rockowych i solidnego producenta, stając się muzycznym pionierami. Tyle. (PAP Life)

 • 13:34 Quincy Jones Theme
 • 13:37 Hans Zimmer Turtle Spa
 • 13:43 Nikołaj Rimski-Korsakow Szeherezada op.35 (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic