W utworze "The Union" kompozytor połączył motyw Mazurka Dąbrowskiego oraz Ody do Radości Beethovena - hymnów Polski i Unii Europejskiej. Tak Dębicz motywuje swoje źródła inspiracji: "Uważam, że Mazurek Dąbrowskiego, podobnie jak Oda do radości Beethovena, ma ogromną moc jednoczącą. Życzę nam wszystkim, żeby ta moc była częściej dostrzegana i mądrzej wykorzystywana".
Charakter utworu odzwierciedla wiarę artysty w prawdziwą integrację, zbudowaną nie tylko na ekonomicznej pragmatyce, ale i wspólnych wartościach i żywej emocji. "Nie chcę buńczucznie deklarować, że The Union stanie się iskrą, rozpalającą europejskie emocje, ale chciałbym, żeby spowodował u słuchacza refleksję nad wspólnymi wartościami" - powiedział PAP Life Dębicz. "Zależy mi na pobudzeniu proeuropejskiej emocji tym utworem" - dodał.
W "The Union" Dębicz nawiązuje do 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W utworze słyszymy strzępy motywów Mazurka Dąbrowskiego i Ody do Radości, jakby tlące się tylko w gęstej wirtuozowskiej fakturze. Jednocześnie w kilku miejscach oba motywy wybrzmiewają równolegle, tworząc zaskakująco zgodną harmonię.
"The Union" zostało nagrane w Filharmonii Narodowej przez wybitnych reżyserów dźwięku, laureatów Grammy - Aleksandrę Nagórko i Andrzeja Sasina - z którymi Aleksander Dębicz współpracował przy wszystkich swoich albumach ("Cinematic Piano", "Bach Stories", "Invention"). Nagraniu utworu towarzyszyła rejestracja wideo według koncepcji artystycznej Adama Andrzejewskiego. Klip "The Union" został niemal w całości nakręcony w jednym ujęciu.
Aleksander Dębicz jest jednym z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrei Bonatty, Alexandra Braginskiego, Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest doskonałym interpretatorem muzyki klasycznej oraz równie dobrym interpretatorem muzyki współczesnej i jej twórcą. W 2013 r. został zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest - jedynego konkursu tego rodzaju na świecie. W 2015 roku wydał swoją debiutancką płytę solową z nagraniem własnej kompozycji inspirowanej sztuką filmową "Cinematic Piano". Kolejne jego płyty to "Bach Stories" (wspólna z Michałem Zdunikiem) oraz "Invention". (PAP Life)