Opera i Filharmonia Podlaska odwołała konkurs organowy

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku odwołała międzynarodowy konkurs organowy dla młodych wykonawców - poinformowała PAP instytucja. Konkurs miał odbyć się po raz drugi; miało zmierzyć się w nim ośmiu młodych muzyków.

Opera i Filharmonia Podlaska odwołała konkurs organowy

Ideą konkursu, który miał mieć swoją drugą edycję, była promocji muzyki organowej i młodych obiecujących wykonawców gry na organach. Finaliści grali na organach, które znajdują się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) i zaliczane są do największych w kraju.

2. Międzynarodowy Konkurs Organowy, do którego zakwalifikowano ośmiu młodych artystów, zaplanowano w dniach 11-16 sierpnia.

Jednak na stronie internetowej Opery i Filarmonii Podlaskiej znalazła się krótka informacja o tym, że konkurs nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Informację tę potwierdziła we wtorek PAP rzeczniczka OiFP Małgorzata Jopich.

"Odwołanie tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Organowego to wypadkowa kilku przyczyn: kwestii finansowych i niewielkiego zainteresowania wśród potencjalnych uczestników" - przekazała PAP. Pytana o przyszłość tego konkursu, zacznaczyła, że OiFP nie wyklucza organizacji go w przyszłości.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Organowego odbyła się w 2017 roku. Wzięło w nim udział jedenastu uczestników z Polski, Czech, Litwy i Rosji. Jurorzy oceniali wtedy, że poziom konkursu był bardzo wysoki. Tak też ocenili poziom gry tegorocznych finalistów.

Sylwia Wieczeryńska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic