ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Opera Krakowska wystawi jedyną operetkę Karola Szymanowskiego

W Operze Krakowskiej trwają ostatnie przygotowania przed premierą "Loterii na mężów" Karola Szymanowskiego z librettem Wojciecha Tomczyka. Ukończona w 1909 roku kompozycja jest jedyną operetką w dorobku twórcy.

Opera Krakowska wystawi jedyną operetkę Karola Szymanowskiego

Autorem oryginalnego libretta był artysta operetki lwowskiej Julian Krzewiński-Maszyński, jednak spora część jego utworu zaginęła. Do inscenizacji operetki z 2007 roku libretto napisał Wojciech Graniczewski, autorem obecnego tekstu jest Wojciech Tomczyk.

"Stworzył on libretto, które jest udanym, dobrym materiałem, łączącym w sobie spojrzenie na klasyczną, wiedeńską operetkę, muzykę Szymanowskiego ze spojrzeniem współczesnym. To takie spojrzenie z lekko przymrużonym okiem" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Operze reżyser spektaklu Marcin Sławiński. "Tak staramy się tą operetkę zrealizować, żeby to było lekkie, zabawne, przyjemne, żeby miłośnicy operetki mieli dodatkową przygodę, słuchając muzyki i oglądając przedstawienie, które z jednej strony jest klasyczną operetką, a z drugiej - zabawą na ten temat" - zapowiedział spektakl.

Dzieło składa się z 16 numerów skomponowanych z zastosowaniem reguł klasycznej operetki. Jest wśród nich melodyjny walc, duety i finał z tańcami oraz chórem. "One brzmią pięknie i lekko, ale jest to muzyka trudna, która wymaga od nas bardzo precyzyjnej pracy, zaangażowania i zwrócenia uwagi na wiele aspektów wykonawczych. To duże wyzwanie, bardzo rozwijające, bardzo twórcze" - zwróciła uwagę solistka Opery Krakowskiej Agnieszka Kuk.

Akcja operetki rozgrywa się w 1908 roku w Ameryce. "Mam przyjemność kreować postać Miss Huck, bardzo zabawną, bardzo ciekawą, która łączy w sobie dystynkcję, elegancję, a z drugiej strony drapieżność i kobiecą pasję życia. Kobietę namiętną, w której jednak drży tęsknota za czułością, za miłością" - dodała Agnieszka Kuk.

Premiera operetki odbędzie się w piątek w Operze Krakowskiej przy ul. Lubicz 48. Całość poprowadzi dyrektor Opery Krakowskiej Piotr Sułkowski, a w sobotę, 18 listopada, Miłosz Korpol, student V roku dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Julia Kalęba


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic