Odsłonięto gwiazdę Jana A.P. Kaczmarka w krakowskiej Alei Gwiazd

Na bulwarze Czerwieńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego w czwartek, 25 maja 2023 roku, odsłonięto gwiazdę i odcisk dłoni wybitnego kompozytora, laureata Oscara – Jana A.P. Kaczmarka. Kraków poprzez cykl wydarzeń na przestrzeni kilku miesięcy świętuje 70. urodziny mistrza.

Odsłonięto gwiazdę Jana A.P. Kaczmarka w krakowskiej Alei Gwiazd
Jan A.P. Kaczmarek FMF 2017 /fot.Robert Słuszniak

Jan A.P. Kaczmarek jestjednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad siedemdziesięciu obrazów m.in. „Niewiernej” Adriana Lyne’a, „Aimee i Jaguar” Maxa Fareberbocka, „Straconych dusz” Janusza Kamińskiego. W 2005 roku został nagrodzony Oscarem za skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. W związku z 70. urodzinami Mistrza w Krakowie organizowanych jest wiele wydarzeń, które mają na celu upamiętnić twórczość i postać kompozytora – jego stan zdrowia jest obecnie poważny. Muzyk cierpi na MSA – zanik wieloukładowy.

25 maja 2023 r. u stóp Wzgórza Wawelskiego w krakowskiej Alei Gwiazd odsłonięto odcisk dłoni oraz gwiazdę Jana A.P. Kaczmarka. Tym samym kompozytor pozostawia po sobie stały ślad w Krakowie. Odciśnięcie dłoni odbyło się tuż przed rozpoczęciem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, w czasie którego zorganizowano pokaz specjalny filmu „Całkowite zaćmienie” z muzyką Kaczmarka z 1995 roku w reżyserii Agnieszki Holland z udziałem Leonardo di Caprio. Pokaz poprzedziła rozmowa z reżyserki z Grażyną Torbicką na temat twórczości kompozytora. W pokazie wzięła udział także żona artysty, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Termin odsłonięcia gwiazdy i odcisku nie jest przypadkowy. Również w czwartek, 25 maja, odbył się koncert Kaczmarek2Cinema w ramach trwającego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. To niejedyne wydarzenie w programie tegorocznego FMF. W Pałacu Potockich odbył się też panel dyskusyjny „Jan A.P. Kompozytor i Przyjaciel”, w którym wzięli udział Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, Michał Merczyński, Robert Piaskowski, Andrzej Szachowski i Katarzyna Janowska.

Z kolei w niedzielę, 28 maja 2023 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie wokół wystawy „Jan A.P. Marzyciel”, w którym udział wezmą Rafał Syska i Jędrzej Kościński (kuratorzy), a także Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, Robert Piaskowski i Miłosz Stelmach. O 15.00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie z Rafałem Syską, a następnie, o 16:00, odbędzie się pokaz filmu „Dusza zaklęta w fortepianie” Judyty Fibiger. Wystawę „Jan A.P. Marzyciel” można oglądać jedynie do 1 czerwca.

Krakowska Aleja Gwiazd jest wspólnym projektem Miasta Krakowa, RMF FM, KBF oraz Mastercard OFF CAMERA. Odcisk dłoni i gwiazda Jana A.P. Kaczmarka dołącza do gwiazd Celine Dion, Andrzeja Wajdy, Luca Bessona, Benedicta Camberbatcha, Josha Hartnetta, Krystyny Jandy, Claudii Cardinale, zespołu Scorpions, Agnieszki Holland i Krzysztofa Zanussiego. Już wkrótce w Alei zostaną odsłonięte kolejne odciski dłoni i gwiazdy gości Festiwalu Mastercard: Johna Malkovicha, Jessego Eisenberga oraz Jerzego Skolimowskiego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic