Informacje

Nie żyje twórca motywu muzycznego z serialu "MASH"

Dodano:
Nie żyje twórca motywu muzycznego z serialu "MASH"

"M.A.S.H" /fot.PAP/Photoshot

Nie żyje Johnny Mandel, kompozytor, który w 1966 roku otrzymał Oscara w kategorii „Najlepsza muzyka, Oryginalna piosenka” za piosenkę „The Shadow of Your Smile” z filmu „Brodziec” z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Był również autorem muzyki do piosenki „Suicide Is Painless”, której melodia rozbrzmiewała jako główny temat muzyczny z serialu „MASH”. Miał 94 lata.

Artystę pożegnał na swoim koncie na Twitterze Michael Buble. „Z przykrością dowiedziałem się, że odszedł mój osobisty bohater, Johnny Mandel. Był geniuszem i jednym z moich ulubionych twórców piosenek, aranżerów, a także osobowości” - napisał piosenkarz. O śmierci Mandela poinformował również inny wokalista, Michael Feinstein. „Mój drogi przyjaciel, kompozytor, aranżer i genialny talent w każdej dziedzinie, Johnny Mandel nie żyje. Świat nie będzie już taki sam bez jego poczucia humoru, dowcipu i krzywego spojrzenia na życie i ludzkość. Nikt nie mógł się z nim równać i nikt nie komponował ani nie aranżował tak jak on” – napisał na Facebooku.

W swojej karierze Johnny Mandel aranżował utwory dla takich artystów jak Frank Sinatra, Barbra Streisand, Michael Jackson, Tony Bennett i Natalie Cole. Skomponował także muzykę do ponad 30 filmów, m.in. do „Amerykanizacji Emily” z 1964 roku. Jego dziełem jest też pochodzący ze ścieżki dźwiękowej tego filmu hit „Emily”. Dostał Oscara za piosenkę z filmu „Brodziec”, ale był też nominowany do tej nagrody także za kompozycję „A Time for Love” z filmu „Amerykańskie marzenie”.

W 1970 roku Mandel napisał muzykę do tekstu napisanego przez 15-letniego Michaela Altmana, syna reżysera Roberta Altmana. Zatytułowana „Suicide Is Painless” piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Altmana „MASH”. Później jej instrumentalna wersja została wykorzystana jako główny temat muzyczny serialu pod tym samym tytułem. (PAP Life)

 • 21:09 Stanisław Soyka Cud niepamięci
 • 21:14 Bill Conti Dynasty
 • 21:17 John Williams Prologue: Book II and The Escape From The Dursleys
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic