Informacje

Największy hit Whitney Houston „I will always love you” napisała Dolly Parton

Dodano:
Największy hit Whitney Houston „I will always love you” napisała Dolly Parton

fot.PAP/EPA/NINA PROMMER

Dolly Parton była w tak wielkim zachwycie, gdy pierwszy raz usłyszała w radiu swoją starą piosenkę w wykonaniu Whitney Houston, że musiała zjechać na pobocze i zatrzymać auto. Pierwotnie utwór „I will always love you” Dolly Parton napisała w stylu country.

Pewnego dnia na początku lat 90. Dolly Parton, wracając samochodem do domu, usłyszała w radiu piosenkę, która wprawiła ją w osłupienie. „Dostałam taki wyrzut adrenaliny i energii, że musiałam zjechać na pobocze, bo bałam się, że spowoduję wypadek. (…) Chciałam przesłuchać całą piosenkę. Nie mogłam uwierzyć, jak ona to wykonała, jak piękne to było. Nie mogłam się nadziwić, jak moja skromna piosenka mogła przemienić się w coś tak spektakularnego” – Dolly Parton przypomina sobie moment, gdy pierwszy raz usłyszała „I will always love you” w interpretacji Whitney Houston. Tym wspomnieniem podzieliła się w talk-show Oprah Winrey „The Oprah Conversation”, którego odcinki publikowane są na platformie Apple+.

Mało kto wie, że to Parton jest autorką oryginalnej wersji piosenki „I will always love you”. Stworzyła ten kawałek w 1973 r. jako hołd dla Portera Wagonera, który był jej mentorem i partnerem estradowym, po tym jak zdecydowała się postawić na karierę solową. Później piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Najlepszy mały burdelik w Teksasie” (1982), musicalu z udziałem Parton, w którym ta partnerowała Burtowi Reynoldsowi.

To Kevin Costner wpadł na pomysł, by na potrzeby „Bodyguarda” tchnąć nowe życie w „I will always love you”. Piosenka znów stała się hitem, gdy film o czarnoskórej diwie prześladowanej przez szaleńca wszedł do kin. Przez wiele tygodni okupowała pierwsze miejsca list przebojów. „Kiedy ukazała się wersja Whitney, zarobiłam tyle pieniędzy, że mogłabym kupić Graceland (słynna posiadłość Elvisa Presleya)” – stwierdziła Parton w 2006 r.

Wzmożona aktywność w mediach, jaką ostatnio wykazuje piosenkarka, ma związek z tym, że niedawno ukazał się jej pierwszy bożonarodzeniowy album od 30 lat. Krążek „A Holly Dolly Christmas” to nowe wersje świątecznych klasyków, a także duety Parton z takimi sławami, jak Michael Buble, Jimmy Fallon, Billy Ray Cyrus i Miley Cyrus. (PAP Life)

 • 11:25 Dave Grusin Main Title
 • 11:28 Gato Barbieri Last Tango In Paris / The Tango
 • 11:32 Richard Rodgers My Funny Valentine
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 336, Sunday, 22 November 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic