Informacje

Na ścieżkę dźwiękową „Diuny” trafiła "apokaliptyczna" przeróbka utworu Pink Floyd

Dodano:
Na ścieżkę dźwiękową „Diuny” trafiła "apokaliptyczna" przeróbka utworu Pink Floyd

fot.PAP/EPA

W końcówce opublikowanego niedawno zwiastuna „Diuny” słychać dźwięki „Eclipse”, piosenki zespołu Pink Floyd, zamykającej słynną płytę „The Dark Side Of The Moon”. Dźwięki, a nie sam utwór. Słynny kompozytor muzyki filmowej, Hans Zimmer, znacząco bowiem przearanżował piosenkę, by zabrzmiała bardziej mistycznie.

O tej wersji „Eclipse” już mówi się, że jest „rytualna”, „apokaliptyczna” i „epicka”. Jeśli więc ktoś zastanawia się, jaka piosenka otrzyma w przyszłym roku Oscara, może już obstawiać w ciemno. Zimmer, według magazynu „Variety”, większość muzyki do „Diuny” napisał i nagrał, nie wychodząc z domu. Z 32-osobowym chórem z Los Angeles pracował przy użyciu aplikacji Face Time. Prowadził jednocześnie osiem sesji, każdą z czterema wokalistami.

Edie Lehmann Boddicker, jedna z chórzystek, powiedziała, że muzycy przestrzegali wszystkich rygorów sanitarnych. Według jej relacji znajdowali się w oddzielnych kabinach, przedzielonych szklanymi ścianami. Każdy miał osobisty mikrofon, a sprzęt i kabiny były pomiędzy sesjami dezynfekowane. Zimmer w tym czasie nawet nie zbliżył się do studia nagraniowego. Z muzykami kontaktował się jedynie prze internet.

Pomysł na wykorzystanie muzyki Pink Floyd w adaptacji powieści Franka Herberta „Diuna” nie jest nowy. Wcześniej przymierzał się do tego reżyser awangardowych i surrealistycznych filmów Alejandro Jodorowsky, który „Diunę”, chciał przenieść na ekran już w latach 70. (jeszcze przed wersją Davida Lyncha, bo ta powstała w 1984 roku). Wydana w 1973 roku płyta „The Dark Side Of The Moon” była wtedy nowością, a zarazem objawieniem. Chilijski reżyser zaproponował Floydom napisanie oryginalnej ścieżki dźwiękowej do planowanego filmu. Z planów Jodorowsky’ego nic jednak nie wyszło, ale – jak słychać - muzyka Pink Floyd nadal inspiruje twórców „nieziemskich” projektów.

Zwiastun „Diuny” w pierwszym tygodniu od opublikowania miał ponad 22 miliony wyświetleń. Film ma się pojawić w kinach 18 grudnia. (PAP Life)

 • 09:22 Tyler Bates Main Title Theme From Guardians of the Galaxy
 • 09:25 Wolfgang Amadeusz Mozart Divertimento D-dur (3)
 • 09:35 Vashti Bunyan I'd Like to Walk Around in Your
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic