Medale Gloria Artis dla kompozytorów i muzyków związanych z "Warszawską Jesienią"

Najbardziej zasłużeni członkowie Związku Kompozytorów Polskich i muzycy związani z festiwalem "Warszawska Jesień" zostali odznaczeni w czwartek przez ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego medalami "Gloria Artis" oraz odznakami "Zasłużony dla Kultury Polskiej".


Uroczystość odbyła się podczas spotkania na Zamku Królewskim w Warszawie, z okazji 50. edycji "Warszawskiej Jesieni".

Wśród wielu odznaczonych znaleźli się m.in. Roman Berger, Włodzimierz Kotoński, Krystyna Moszumańska-Nazar, Jerzy Maksymiuk.

Minister Ujazdowski gratulując uhonorowanym artystom ocenił, że 50. edycja "Warszawskiej Jesieni" to powód do refleksji podwójnej - historycznej i współczesnej.

"Powracamy myślą do lat 50., a więc momentu narodzin festiwalu, który był przez całe lata nie tylko wielkim wydarzeniem
artystycznym, ale także świadectwem odrębności Polski w obozie socjalistycznym, jedną ze szczelin wolności, która świadczyła o prężności ducha polskiej kultury" - uznał Ujazdowski.

Minister nawiązał też do czasów współczesnych, przypominając nazwiska wielkich muzyków - Henryka Mikołaja Góreckiego,
Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara.

"Jeśli Polska czasów współczesnych jest w jakiejś dziedzinie mocarstwem, to jest mocarstwem w dziedzinie muzyki współczesnej. Warto pomyśleć o trwałych, instytucjonalnych formach pielęgnowania tego dorobku i prezentowania go Polsce i światu (...) chcę wyrazić mocną wolę powołania Instytutu Polskiej Muzyki XX i XXI wieku, który na trwale będzie zachowywał i prezentował ten wyjątkowy w kulturze polskiej dorobek" - zapowiedział minister.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" to największy w Polsce festiwal poświęcony muzyce współczesnej i jedna z większych tego rodzaju imprez w Europie Środkowej i Wschodniej.

Organizowany jest od 1956 roku. W czasach PRL festiwal dawał publiczności szansę kontaktów nie tylko z muzykami polskimi ale również awangardą światową. "Warszawska Jesień" postrzegana jest jako wydarzenie twórcze z olbrzymim dorobkiem i prestiżem. Współpracują z nią liczne środowiska twórców z kraju i zagranicy. Festiwal odbywa się z reguły w drugiej połowie września i trwa osiem dni.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic