Maestro Christoph Eschenbach został nowym dyrektorem artystycznym NFM

Niemiecki pianista i dyrygent Christoph Eschenbach został nowym dyrektorem artystycznym Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak.

Maestro Christoph Eschenbach został nowym dyrektorem artystycznym NFM
Nowy dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej Christoph Eschenbach podczas spotkania prasowego w siedzibie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu / fot.PAP/Maciej Kulczyński

Maestro Christoph Eschenbach obejmie stanowisko wraz z początkiem nowego sezonu artystycznego – uściślił Kosendiak.

„Witamy maestro jako członka naszej muzycznej rodziny, już się cieszę na te niesamowite koncerty, które będą rozbrzmiewać we Wrocławiu i na całym świecie. Witamy w domu” – mówił Kosendiak.

Dyrektor NFM nawiązał do miejsca urodzin Eschenbacha. Muzyk urodził się we Wrocławiu w 1940 r. Kilkakrotnie koncertował w stolicy Dolnego Śląska, a w 2016 r. odsłonięto tu płytę z jego nazwiskiem.

Nowy dyrektor artystyczny podkreślił, że „muzyka zbliża ludzi”. „Z moim powrotem do Wrocławia wiążą się wielkie emocje, bardzo się cieszę, że mogę podzielić się tymi emocjami i muzyką, którą razem będziemy tworzyć” – mówił Eschenbach.

Dodał, że plany jego działalności we Wrocławiu zakładają promocję renomy muzycznej stolicy Dolnego Śląska w świecie. „Czuję się tu bardzo komfortowo” – podkreślił dyrygent.

Maestro wskazał też, że będzie realizował projekty z udziałem młodych artystów, dyrygentów. „Chcę umożliwić młodym osobom dyrygowanie, również ze mną, i potem ja będę ich promował na zewnątrz” – mówił.

Christoph Eschenbach był w swojej karierze m.in. dyrektorem muzycznym Rheinland-Pfalz State Philharmonic, głównym dyrygentem NDR Symphony Orchestra w Hamburgu, dyrektorem muzycznym Ravinia Festival, dyrektorem artystycznym Schleswig-Holstein Music Festival. Był też dyrektorem artystycznym Houston Symphony Orchestra, dyrektorem muzycznym Orchestre de Paris czy kierownikiem Orkiestry Waszyngtońskiej.

Maestro jest laureatem m.in. Ernst von Siemens Music Prize (2015) i nagrody Grammy w kategorii muzyki poważnej. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie odznaczany.

Piotr Doczekalski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic