ON AIR
od 13:00 zaprasza: Magdalena Juszczyk

Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego do wysłuchania w NINATECE

21 kwietnia w Warszawie, w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, odbyło się światowe prawykonanie Kyrie op. 83 Henryka Mikołaja Góreckiego, będące częścią uroczystego koncertu Próg nadziei w hołdzie Janowi Pawłowi II. Niepublikowane dotąd dzieło zaprezentował Chór Polskiego Radia i znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. Utwór od 28 kwietnia jest dostępny w portalu NINATEKA.PL.

Kyrie op. 83 na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową to jeden z ostatnich utworów skomponowanych przez Henryka Mikołaja Góreckiego. Powstawał w latach 2004-2005 i miał być częścią mszy, o którą pod koniec lat 90. poprosił Góreckiego Jan Paweł II. Kompozytor zwlekał z realizacją „zamówienia”, czekając na natchnienie i odpowiedni moment. Kilka lat później w roku 2003, podczas audiencji, został upomniany przez papieża, że trzeba pracować nad mszą, bo latka lecą, i wtedy kompozytor zabrał się do pracy. Niestety Henryk Mikołaj Górecki zdołał ukończyć tylko pierwszą część mszalnego cyklu.

– Kyrie jest przykładem późnego stylu, ukazanego, w przeciwieństwie do IV Symfonii, od strony introwertycznej. Możemy tu znaleźć wiele ciemnych brzmień, przeważa bardzo wolne tempo. Na końcu jednak następuje, charakterystyczne dla jego wielu utworów, rozjaśnienie nastroju w długo wybrzmiewającym akordzie A-dur – tak o Kyrie powiedział syn kompozytora, Mikołaj Górecki.

Dyrygent prawykonania – Marek Moś w rozmowie z Beatą Stylińską w Programie Drugim Polskiego Radia, tak wspominał zmarłego w roku 2010 kompozytora: Był taki czas, kiedy pozostawałem w bardzo bliskich stosunkach z Henrykiem Mikołajem Góreckim. Gościłem często w jego domu, ale przede wszystkim wykonywałem jego utwory kameralne jako prymariusz Kwartetu Śląskiego. To niezwykłe, że zaszczyt prawykonania jego dzieła spotkał mnie dopiero po śmierci kompozytora.

Organizatorami koncertu Próg nadziei w hołdzie Janowi Pawłowi II, byli: Polskie Radio S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.

Kyrie op. 83 Henryka Mikołaja Góreckiego można wysłuchać w NINATECE i w serwisie Trzejkompozytorzy.pl.

---
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to państwowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Rejestruje cenne zjawiska polskiej kultury, jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców m.in. wydając internetowe pismo kulturalne dwutygodnik.com i prowadząc multimedialną bibliotekę on-line NINATEKA (www.ninateka.pl). Instytut prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej i kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic