Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Krakowskie Zaduszki Jazzowe - najstarszy w Europie festiwal jazzowy rusza 26 października 2022 pod hasłem „...let’s JAZZ the world!”

Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Historia Krakowskich Zaduszek Jazzowych sięga roku 1954, kiedy to w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 52 przy ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie odbyła się pierwsza edycja tego cyklu. Wtedy też po raz pierwszy wybrzmiał hymn Zaduszek – „Swanee River”.

Od tego momentu muzyka jazzowa wpisała się na stałe w życie kulturalne Krakowa. Razem z nim się rozwijała, często przechodziła ciężkie chwile, ale przede wszystkim – razem z nim przetrwała i wychowała kolejne pokolenia twórców i miłośników jazzu.

W hołdzie dla przeszłości i z wiarą w przyszłość

Pielęgnując niezwykle piękną tradycję organizowania koncertów jazzowych w okresie zadusznym w Polsce, jesienią tego roku do Krakowa zjadą znakomici muzycy, a krakowskie miejsca kultury ponownie przesiąkną dźwiękami jazzu.

Zeszłoroczne Krakowskie Zaduszki Jazzowe w nowej odsłonie wizualnej gościły na krakowskich scenach 55 muzyków, których posłuchać przyszło ponad 2.800 osób. Dla porządku należałoby doliczyć do tego cztery noce z jam sessions, koncerty towarzyszące i streaming internetowy. To niewątpliwy sukces. Ponadto organizatorzy powrócili do wręczania Złotej Gwiazdy Helikonu – legendarnej nagrody przyznawanej wybitnym osobowościom związanym z rozwojem jazzu w Polsce i na świecie (w edycji 2021 nagrodę tę otrzymali pośmiertnie Jarosław Śmietana oraz George Wein), a także nawiązali współpracę z najstarszym festiwalem jazzowym na świecie – Newport Jazz Festival.

Kolejna, 67. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych to tradycyjnie już 4 koncerty główne organizowane w ważnych dla Krakowa miejscach. Pierwszego dnia, w ramach Ogrodów Jazzu, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpią: laureat wielu nagród i prestiżowych festiwali Paweł Kaczmarczyk Trio oraz  Agnieszka Derlak. Ta absolwentka Berklee College of Music w Bostonie i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zdobywczyni wielu nagród, m.in. Fryderyka, zyskała szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i  krytyków – w kraju i za granicą. Derlak koncertuje w USA, Meksyku, Panamie, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, Hiszpanii i Mołdawii. 26 października usłyszeć będziemy mogli ją w siedmioosobowym zespole.

Drugiego dnia festiwal przenosi się do Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie wystąpią dwie legendy polskiego jazzu: Ewa Bem oraz Stanisław Soyka.

Niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna charyzma i autentyczność, wyjątkowa osobowość. Jest jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek, a w środowisku muzycznym to niewątpliwie Pierwsza Dama Polskiego Jazzu. Koncert obchodzącej w tym roku jubileusz pracy artystycznej Ewy Bem stanowić będzie przekrój jej repertuaru z ostatnich 50 lat.

Tego samego wieczoru na scenie wystąpi Stanisław Soyka Kwintet. Stanisław Sojka – wokalista, instrumentalista, kompozytor – należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów. Nigdy nie poddał się modom i trendom, dzięki czemu należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków.

Koncert Judith Hill będzie niewątpliwie najgorętszym punktem Krakowskich Zaduszek. Odważna wokalistka, a także znakomita autorka piosenek, aranżerka i pianistka, zdobywczyni Grammy, gwiazda wielu festiwali (nie tylko jazzowych), która na wielkie sceny wkroczyła w chórkach Michaela Jacksona, Roda Stewarta, Eltona Johna, Anastacii, Robbiego Williamsa i nagrywała z Prince’em, zawładnie parkietem klubu Studio w sobotni wieczór 28 października.

Ostatni dzień to, podobnie jak w zeszłym roku, odbywająca się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego uroczysta Krakowska Gala Jazzu połączona z wręczeniem Złotej Gwiazdy Helikonu.

Wieczór zwieńczy koncert jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych – Leszka Możdżera, światowej klasy pianisty, wyróżniającego się własnym językiem muzycznym, odważnego eksploratora i oryginalnego twórcy.

W ramach 67. Krakowskich Zaduszek Jazzowych nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących, koncertów młodych, mniej znanych, a zdolnych muzyków oraz koncertów odbywających się w innych miastach Małopolski. Każdy wieczór Krakowskich Zaduszek Jazzowych zwieńczy legendarne jam session. Let’s JAZZ the world!

 

Program głównych koncertów 67. Krakowskich Zaduszek Jazzowych:

 

26.10.2022 r. Małopolski Ogród Sztuki – „Ogrody Jazzu”

wystąpią:

Agnieszka Derlak Septet

Paweł Kaczmarczyk Trio

 

27.10.2022 r. Nowohuckie Centrum Kultury – „Polish Jazz”

wystąpią:

Stanisław Soyka Kwintet

Ewa Bem z Kwartetem

 

28.10.2022 r. Klub Studio – „Zaduszkowa Gwiazda”

wystąpi:

Judith Hill z zespołem

 

29.10.2022 r. Teatr im. Słowackiego – „Krakowska Gala Jazzu”

wystąpi:

Leszek Możdżer

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic