Koncert finałowy Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Recital organowy prof. Józefa Serafina oraz koncert Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej i skrzypaczki Magdaleny Kołcz zakończą w poniedziałkowy wieczór 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpacie).

W pierwszej części finałowego koncertu w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów publiczność wysłucha w wykonaniu prof. Serafina takich kompozycji jak: Preludium chorałowe "Vor deinem Thron tret ich" i Fantazję G-dur Jana Sebastiana Bacha, Dialogue en ut majeur Louisa Marchanda, Ave Maria op. 104 n.2 Marco Enrico Bossi, czy Jutrzni Mariana Sawy.

W drugiej części wieczoru, w tzw. kameralnej, skrzypaczka Magdalena Kołcz i Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzewskiego pod kierownictwem prof. Andrzeja Gębskiego zaprezentują festiwalowej publiczności kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha: Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043; Piotra Czajkowskiego: Pezzo in forma di Sonatina z Serenady C - dur op. 48 na orkiestrę smyczkową; Camille'a Saint-Saensa: Introdukcja i Rondo capriccioso op. 28 na skrzypce i orkiestrę; Pabla de Sarasate'a: Navarra na dwoje skrzypiec op.33 i orkiestrę.
Będzie to ostatni z 10 koncertów, jakie znalazły się w programie tegorocznej edycji leżajskiego festiwalu. Odbywały się one tradycyjnie w poniedziałkowe wieczory w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów. Wstęp na festiwalowe koncerty jest zawsze bezpłatny.

W festiwalu, który rozpoczął 23 czerwca, uczestniczyli głównie polscy muzycy, choć publiczność mogła wysłuchać także koncertów artystów z Litwy, Ukrainy i Niemiec. Organiści uczestniczący w festiwalu grają zawsze na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyła wystawa leżajskich fotografików poświęcona podkarpackiej sztuce sakralnej.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i tymi w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic