Jeszcze w tym roku ukaże się nowa, długo oczekiwana płyta Petera Gabriela

Artysta zapowiedział dziś, że album, zatytułowany „i/o” ukaże się pierwszego grudnia, nakładem Real World Records. Na dziesiątą płytę studyjną Gabriela trzeba było czekać aż 21 lat od wydania „Up”.

Jeszcze w tym roku ukaże się nowa, długo oczekiwana płyta Petera Gabriela
Peter Gabriel /fot.PAP/ EPA/ENNIO LEANZA

Prace nad „i/o” trwały prawie trzy dekady, a ich początek sięga 1995 roku (mniej więcej w tym samym czasie Gabriel zaczął nagrywać wspomniany „Up”). Nadchodzący album był początkowo zapowiadany jako kontynuacja „Up” i artysta planował go wypuścić w 2004 r. Jak później wyjaśniał, ostatecznie ukończył nagrywanie w 2022 r., ponieważ skupił się na innych projektach, takich jak dwa albumy orkiestrowe „Scratch My Back (2010 r.)” i „New Blood” (2011 r.), zawierające covery piosenek innych artystów i jego własny, dawny, przearanżowany materiał.

Jak poinformowano na stronie artysty, „i/o” doczeka się w końcu premiery „pod koniec roku, w którym wydawał nową piosenkę z okazji każdej pełni księżyca (począwszy od 6 stycznia 2023 r. – przyp. red.), a także wystąpił na żywo dla zachwyconej publiczności w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce Północnej”.

Na płycie znajdzie się 12 utworów poruszających temat życia i wszechświata, w tym nasz związek z otaczającym światem. Każdy – według zapowiedzi wydawnictwa – jest to materiał „inteligentny i przemyślany – często prowokujący do myślenia”. W treści piosenek pojawią się takie motywy, jak: upływ czasu, śmiertelność i żałoba, niesprawiedliwość, inwigilacja i korzenie terroryzmu. Ma to być jednak album nie przygnębiający, a „muzycznie pełny przygód, często radosny i ostatecznie pełen nadziei, zwieńczony porywająco optymistyczną piosenką „Live and Let Live”.

W gronie wielu artystów, którzy wsparli Gabriela na zapowiedzianej płycie są jego najbliżsi współpracownicy: gitarzysta David Rhodes, basista Tony Levin i perkusista Manu Katché, a w chórkach występuje m.in. córka Petera, Melanie oraz Ríoghnach Connolly z The Breath.

Co ciekawe, album ukaże się w podwójnej wersji. Ten sam zestaw piosenek poddano bowiem dwóm miksom stereo: Bright-Side Mix, wykonanemu przez Marka „Spike'a” Stenta, oraz Dark-Side Mix - Tchada Blake'a. Pierwsza wersja określana jest jako „bardziej malarska”, druga – „bardziej rzeźbiarska”. W specjalnym zestawie (z nośnikiem Blu-ray), pojawi się ponadto trzecia wersja, „In-Side Mix”, określana jako „trójwymiarowa” i zmiksowana przez Hansa-Martina Buffa w Dolby Atmos.

Podstawowa wersja wydana na dwóch płytach CD (Bright-Side & Dark-Side Mixes) kosztuje w przedsprzedaży (na stronie Gabriela) 17 funtów, czyli ok. 87 zł. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic