Jedyna w Europie szkoła budowy fortepianów będzie istnieć

Jedyne w Europie i jedno z trzech istniejących na świecie Technikum Budowy Fortepianów (TBF) w Kaliszu będzie nadal funkcjonować, pomimo likwidacji, z przyczyn ekonomicznych, założonej w 1878 r. w Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia.



Decyzję o likwidacji tej zasłużonej dla polskiej kultury firmy podjęło Zgromadzenie Wspólników Calisii. Po likwidacji podobnej
firmy w Legnicy, Calisia była jedynym w kraju, całkowicie polskim producentem fortepianów i pianin.

"Nasza młodzież od lat odbywała praktyki w Calisii. Teraz pozostało jej kilka kaliskich firm prywatnych. Poza sentymentem do
Calisii, nie będzie żadnych innych, poważnych skutków jej likwidacji. Na pewno nie dojdzie do likwidacji szkoły" - zapewniła
w poniedziałek PAP dyrektor ds. dydaktycznych TBF Urszula Wilczyńska-Rosada.

W Calisii uczniowie mogli poznawać proces produkcji instrumentu od początku do końca. Pracownicy firmy, jako jedyni na
świecie, budowali instrumenty klawiszowe ręcznie.

W tym roku, w TBF uczy się 75 słuchaczy. Nauka kończy się po czterech latach egzaminem maturalnym i dyplomowym, który
potwierdza kwalifikacje zawodowe. "Cały czas otrzymujemy oferty pracy dla naszych absolwentów. Wielu z nich znajduje zatrudnienie w Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a nawet w dalekiej Australii" - mówi Wilczyńska-Rosada.

W swych dobrych czasach Calisia sprzedawała rocznie około 400 sztuk pianin i fortepianów. Spółka współpracowała z kontrahentami m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Finlandii, Holandii, Rosji i USA.

Już od kilku lat firma przeżywała jednak trudności finansowe i ponosiła trudne do odrobienia straty. Nie potrafiła też znaleźć
innych źródeł dofinansowania i atrakcyjnych kontrahentów.

Według likwidatora Calisii Tadeusza Sobczaka, rynek fortepianów i pianin należy dziś do bardzo trudnych. "Rynek
krajowy praktycznie zamarł, dominują instrumenty z Chin i Tajwanu, gdzie produkcja jest o wiele tańsza niż w Polsce" - wyjaśnia.

Głównym udziałowcem Calisii jest warszawska Unitra (70 proc.). Gmina Kalisz posiada 27 proc. udziałów w tej spółce, a pozostałe należą do drobnych właścicieli.

Kaliską spółkę utworzył w 1878 r. Arnold Fibiger. Firma przyjęła wówczas nazwę "Arnold Fibiger Fabryka Fortepianów i
Pianin w Kaliszu spółka jawna". Z krótką przerwą w okresie wojny, spółka produkowała przez cały czas pianina i fortepiany.

Calisia należała do elitarnego, nielicznego już na świecie, grona producentów budujących instrumenty wyłącznie tradycyjną
metodą ręczną. Słynęła także z renowacji zabytkowych pianin i fortepianów, przysyłanych tutaj ze wszystkich kontynentów.

Za swoje wyroby spółka była nagradzana na międzynarodowych wystawach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu. Wielkie uznanie dla produkowanych w Kaliszu instrumentów wyrażali m.in. Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Jan Ekier, Halina Czerny-Stefańska i Krystian Zimerman.

TBF założono ponad 50 lat temu.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic