ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Jan A.P. Kaczmarek spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali dziś Jana A.P. Kaczmarka - wybitnego kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oscara. W Krakowie w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Jan A.P. Kaczmarek spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Uroczystości pogrzebowe kompozytora Jana A.P. Kaczmarka w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie / Łukasz Gągulski /PAP

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1954 r., zmarł 21 maja 2024 roku.

Urodzony i wychowany w Wielkopolsce, w rodzinie muzycznej, absolwent prawa na uniwersytecie w Poznaniu, w 1989 r. wyjechał do Kalifornii i tam spędził około 30 lat. Przez ostatnią niemal dekadę mieszkał w Krakowie z żoną i synem.

Jan A. P. Kaczmarek skomponował muzykę do tak znanych filmów jak: "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy", "Aż po grób", "Dzieci Ireny Sendlerowej".

"Janku, Janeczku, idź w stronę światła"

Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka miał charakter oficjalny. Uroczystości były otwarte także dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób ze świata kultury.

Msza żałobna rozpoczęła się o godz. 12:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wzięła w niej udział rodzina zmarłego kompozytora, a także m.in. Piotr Serafin, doradca Prezydenta RP, Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Przemawiający podkreślali wkład Kaczmarka w rozwój kultury polskiej i światowej, zwracali uwagę na dorobek, jaki zostawił. Uroczystościom towarzyszyły wykonania utworów muzyki filmowej. Na cmentarzu oddano salwę honorową.

Janku, Janeczku, idź w stronę światła - mówiła podczas eucharystii żona Jana A.P. Kaczmarka, Aleksandra. Niech Bóg Cię prowadzi, z moją, Jasia miłością. Powtórzę za Tobą: "love is all your way", miłość jest jedyną drogą - powiedziała.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Rakowicki. Znany kompozytor spoczął w Alei Zasłużonych.

RMF/PAP

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic