ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Inauguracja Festiwalu "Sinfonia Varsovia swojemu miastu"

W Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie 13 maja koncertem symfonicznym pt. "O, Radości!" zainaugurowany zostanie Festiwal "Sinfonia Varsovia swojemu miastu".

Inauguracja Festiwalu "Sinfonia Varsovia swojemu miastu"

"Tytuł festiwalowej inauguracji zachęca do poddania się radosnym uczuciom. Dlaczego? Z jednej strony warszawska orkiestra Sinfonia Varsovia kontynuuje jubileuszową serię koncertów z okazji 40-lecia, z drugiej – powodem do świętowania jest wyjątkowa zbieżność aż trzech rocznic na przełomie kwietnia i maja" - czytamy w zapowiedzi koncertu.

Na stronie zespołu przypomniano, że "nowy zespół orkiestrowy pod batutą lorda Yehudiego Menuhina ukonstytuował się w ostatnich dniach kwietnia 1984 r.". "7 maja z kolei przypada dwusetlecie premiery IX Symfonii Beethovena, jednego z najważniejszych dzieł w historii muzyki, którego finałowa część Oda do radości rysuje nowatorski projekt demokratyczny. Wreszcie, 1 maja mija 20 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej" - napisano.

"Wołanie Beethovena o demokratyczne wartości – wolność, równość i braterstwo – silnie rezonowało z twórcami zjednoczonej Europy, którzy podobnie jak i on doświadczyli okrucieństwa wojny. Także i dziś to przesłanie nie traci na aktualności" - napisano, przypominając, że "melodia Ody do radości jest od roku 1985 oficjalnym hymnem europejskiej wspólnoty".

Jak wyjaśniono, "radość ze wspólnego świętowania Sinfonia Varsovia dzielić będzie z mieszkańcami swojego Miasta". "Z artystami na scenie wystąpi Warszawski Chór Obywatelski, utworzony na tę okazję z mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a zebrana publiczność zachęcona zostanie do wspólnego odśpiewania Ody do radości na początku wieczoru" - czytamy w zapowiedzi.

W programie koncertu zaplanowano wspólne odśpiewanie Hymnu Polski oraz "Ody do radości", a następnie wykonanie IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethoven.

Wykonawcy: Iwona Sobotka (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Tadeusz Szlenkier (tenor), Tomasz Konieczny (bas), Warszawski Chór Obywatelski, Chór Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia oraz Henrik Nánási (dyrygent), Bartosz Michałowski (kierownictwo chórów) i Daniel Mieczkowski (asystent, dyrygent-rezydent).

Początek koncertu symfonicznego - 13 maja o godz. 19 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT). Koncert jest współorganizowany przez NIMiT w ramach programu własnego "Dyrygent-rezydent" finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert objęty został patronatem honorowym Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.Grzegorz Janikowski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic