Muzyka pasyjna wpisana jest w kalendarz liturgiczny kościoła. Wykonuje się ją w okresie Wielkiego Postu. Komponowali ją najwięksi kompozytorzy, od średniowiecza do czasów współczesnych. Najczęściej muzyka pasyjna opisująca Mękę Pańską przewyższa swymi walorami artystycznymi inne utwory religijne.
Chóry zaprezentują w Szczecinie utwory pasyjne takich kompozytorów jak Anthon Bruckner, Mikołaj Gomółka, Piotr Czajkowski, Sergiusz Rachmaninow czy Wolfgang Amadeusz Mozart.
Jak powiedział dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Wilkosz, Festiwal ma rangę konkursu, a występujące zespoły będzie oceniało międzynarodowe jury.
Za pierwsze miejsce w każdej kategorii zespoły otrzymają statuetkę "Złotej Korony", zaprojektowaną przez młodą artystkę Mariannę Lisiecką, studentkę Rzeźby ASP we Wrocławiu.
Festiwal rozpocznie się artystyczną inscenizacją Drogi Krzyżowej. Występy chórów odbywać się będą w kilku szczecińskich kościołach.
Koncert finałowy oraz wręczenie statuetek zaplanowano na niedzielne popołudnie w tamtejszej bazylice archikatedralnej.
Jak powiedział PAP kanclerz kurii szczecińsko-kamieńskiej ks Sławomir Zyga, utwory pasyjne to nie tylko arcydzieła muzyki, "lecz powstały one dla konkretnego okresu i konkretnej przestrzeni sakralnej". "I tylko w tym okresie i w tej przestrzeni brzmią najlepiej, bo harmonizują z całością przeżywania człowieka, który przygotowuje się do nadziei zmartwychwstania" - dodał.
Jak podkreślił, to nie są łatwe utwory, jak np. kolędy, ale "dotykają tych strun związanych z bólem, cierpieniem, niezrozumieniem".
Do muzyki pasyjnej zalicza się takie utwory jak: pasje, responsoria czy też lamentacje.
Pasja to historia męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz jej opis zawarty w czterech Ewangeliach. To również jej sceniczne przedstawienie w postaci dramatycznego misterium albo utwór muzyczny, którego podstawę stanowi tekst jednego z ewangelistów. "Passio" z łaciny oznaczy cierpienie, mękę.
Pasja była początkowo czytana. W X wieku, zaczęto ją śpiewać. Jedną z ważniejszych części repertuaru pasyjnego stanowią utwory Stabat Mater ("Stoi Matka obolała... - PAP).
Najsłynniejszym twórcą pasji był Jan Sebastian Bach. Skomponował pięć pasji. Do naszych czasów w całości dotrwały tylko dwie: wg św. Jana oraz wg św. Mateusza.
Pasje tworzyli też m.in. Orlando di Lasso, Georg Friedrich Telemann, czy współcześnie Krzysztof Penderecki lub fiński kompozytor Arvo Part.
