Haydn i Penderecki na trąbkę w Filharmonii Narodowej

Koncert na trąbkę i orkiestrę Josepha Haydna z kadencjami Krzysztofa Pendereckiego zostanie wykonany podczas piątkowego i sobotniego koncertu symfonicznego w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Haydn i Penderecki na trąbkę w Filharmonii Narodowej
Lucienne Renaudin Vary, fot. Simon Fowler / Erato

Źródło: https://filharmonia.pl/repertuar/koncert-symfoniczny-761146427

„Koncert na trąbkę i orkiestrę Haydna jest fakturalnie bogatszy od wielu współczesnych mu dzieł tego gatunku, gdyż przeznaczony został na innowacyjną, chromatyczną trąbkę klapową, na której grał przyjaciel kompozytora, Anton Weidinger” - charakteryzuje utwór muzykolog Piotr Maculewicz.

W 1999 roku Krzysztof Penderecki skomponował trzy interesujące kadencje do tego koncertu, „wchodząc w skrzący się humorem dialog z oryginalnymi motywami pióra najstarszego z klasyków”.

W 2015 roku Penderecki stworzył własne, oryginalne Concertino per tromba, wykorzystujące możliwości zarówno wirtuozowskiej gry na trąbce, jak i kantylenowej, quasi-wokalnej.

„Utwór utrzymany jest w typowym dla późnej twórczości kompozytora stylu, odwołującym się do tradycji, zarazem nasyconym zaawanasowanymi środkami harmonicznymi i fakturalnymi” – zaznacza w zapowiedzi koncertu Maculewicz.

Podczas koncertu zabrzmią też arcydzieła muzyki francuskiej czasu wielkich stylistycznych przemian przełomu XIX i XX wieku: eufoniczna i nostalgiczna „Pavane” Gabriela Faurégo z 1887r., cykl La mer Claude’a Debussy’ego z 1905r., w którym widziano orkiestrowy manifest impresjonizmu (choć sam autor odżegnywał się od łączenia jego muzyki z tym nurtem), oraz klasycyzująca suita z 1912 r. na kanwie baśni Charles’a Perraulta „Ma mère l’oye”, którą Maurice Ravel w pierwotnej, fortepianowej wersji z 1908 roku dedykował dzieciom zaprzyjaźnionego małżeństwa Godebskich – wnukom wielkiego polskiego rzeźbiarza, Cypriana Godebskiego.

Orkiestrą Filharmonii Narodowej dyrygować będzie Paweł Kapuła. Na trąbce zagra Lucienne Renaudin Vary. Jest ona laureatką francuskiej nagrody Victoires de la Musique Classique 2016 w kategorii Révélation Soliste Instrumental. Znalazła się też wśród 30 znakomitych młodych muzyków na liście Classic FM i Juliana Lloyda Webbera „30 under 30” w 2021 roku.

24-letnia Lucienne Renaudin Vary koncertuje z czołowymi orkiestrami, takimi jak m.in. Philharmonia Orchestra, Tonhalle-Orchester Zuerich, Royal Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Kammerakademie Potsdam, Orchestre National de France, Orchestre national du Capitole de Toulouse, Beethoven Orchester Bonn, BBC Concert Orchestra, London Chamber Orchestra, Orchestra Ensemble Kanazawa (Japonia), Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Artystka występowała także podczas festiwali, takich jak m.in. Snape Proms, Festival de Pâques w Aix-en-Provence, Rheingau Musik Festival, Flâneries Musicales de Reims, La Folle Journée de Nantes, Gstaad Menuhin Festival, na którym ma 5-letnią rezydencję jako Menuhin’s Heritage Artist.

Lucienne Renaudin Vary jest już dość dobrze znaną artystką jazzową. Ma swój własny kwartet. Grała przed występem Wyntona Marsalisa podczas festiwalu Jazz in Marciac w 2018 i 2022 roku.

Lucienne Renaudin Vary w 2019 roku została uhonorowana Arthur Waser Prize przez szwajcarską Arthur Waser Foundation jako pierwsza kobieta w historii tej nagrody dla młodych muzyków.

Anna Bernat

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic