Informacje

Grzegorz Niemczuk laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego

Dodano:

25-letni Grzegorz Niemczuk zwyciężył w tegorocznej 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - poinformowali w niedzielę PAP organizatorzy konkursu.

Konkursowe przesłuchania trwały ponad tydzień. W niedzielę wieczorem w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert laureatów.

Zdobywca I nagrody w konkursie Grzegorz Niemczuk naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W lipcu 2006 roku został stypendystą Birmingham International Piano Academy, co umożliwiło mu udział w letnich kursach muzycznych w Birmingham; pracował tam pod kierunkiem brytyjskiego pianisty, laureata Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1982 roku - Petera Donohoe.

Niemczuk otrzymał pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych w Zabrzu (2003), Trieście(2007) oraz Waterloo(2008) oraz na Ogólnopolskim Festiwalu "Chopinowskie Interpretacje Młodych" Konin-Żychlin 2008.

Laureatem II nagrody został Nikodem Wojciechowski. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Marcin Mogiła i Patryk Koralewski.

Laureat I nagrody otrzymał 20 tys. złotych, II - 18 tys. III - 16 tys. Zwycięzcy konkursu zostaną objęci także programem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który ma zapewnić laureatom występy w Żelazowej Woli - Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Genewie i Stanach Zjednoczonych.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej - studentów wyższych uczelni muzycznych i uczniów szkół muzycznych II stopnia. Od edycji 2010 konkurs otwarty jest także dla obcokrajowców studiujący w polskich uczelniach muzycznych. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się w Warszawie od 1968 roku. Od 2006 roku organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Szczegółowa lista wyróżnionych artystów dostępna jest na stronie www.nifc.pl
 • 23:35 Aga Zaryan The Chritmas Song
 • 23:40 Bill Nighy Make Someone Happy
 • 23:42 Paul McCartney, The Shins Wonderful Christmastime
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 262, niedziela, 9 grudnia 2018
 • 1
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic