ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Filharmonia Krakowska zamyka 79. sezon artystyczny i szykuje jubileusz

Oratorium „Eliasz” Felixa Mendelssohna Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zakończy w weekend 79. sezon artystyczny. We wrześniu instytucja rozpocznie rok jubileuszowy, na który zaplanowała rozbudowany program koncertowy z udziałem takich gościnnych dyrygentów, jak m.in. Antoni Wit, Dawid Runtz i Christoph Altstaedt.

Filharmonia Krakowska zamyka 79. sezon artystyczny i szykuje jubileusz

Filharmonia Krakowska w piątek i sobotę zaprezentuje dzieło oratoryjne Felixa Mendelssohna pt. "Eliasz". Orkiestrę i chór poprowadzi w w sali koncertowej przy ul. Zwierzynieckiej dyrektor artystyczny instytucji, Alexander Humala. W ten sposób Filharmonia Krakowska zwieńczy 79. sezon artystyczny.

"W tym roku udało się pokonać kolejne kroki w budowie zespołów artystycznych, w poszerzaniu repertuaru, zapraszaniu na próby znakomitych dyrygentów i solistów, instrumentalistów i wokalistów. Poszerzyliśmy ofertę edukacyjną oraz kręgi współpracy o nowe instytucje, nowe festiwale" - podsumował 79. sezon dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota. Mijający rok artystyczny upłynął m.in. pod znakiem jubileuszy, w tym 90. urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego. "Za nami koncerty, muzyka znana i nieznana, zabrzmiały arcydzieła, ale także muzyka zupełnie zapomniana. Przypomnieliśmy też muzykę polską" - podsumował dyrygent współpracujący z filharmonią Łukasz Borowicz.

W ostatnim czasie instytucja przygotowywała również jubileuszowy 80. sezon artystyczny. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej zainauguruje go 20 i 21 września koncertem z utworami "Święto wiosny" Igora Strawińskiego oraz "Harnasie" Karola Szymanowskiego. W programie znalazło się 48 koncertów abonamentowych, w tym m.in. koncert symfoniczny pamięci Andrzeja Markowskiego, a także koncerty specjalne związane m.in. z obchodami Dnia Niepodległości i 85. rocznicy tragicznych wydarzeń Sonderaktion Krakau. Z kameralnymi występami zespół zawita do Zamku Królewskiego na Wawelu, Collegium Novum UJ, Muzeum AK i Hotelu Saskiego.

"Nie pamiętam sezonu, w którym mielibyśmy 48 koncertów abonamentowych. W czwartym kwartale 2024 roku i pierwszym kwartale nowego sezonu to jest aż dziewięć programów. Koncerty poprowadzą dyrygenci naprawdę światowej klasy" - zapowiedział Mateusz Prendota. Wśród nich będzie m.in. Sacha Goetzel, Antoni Wit, Dawid Runtz, Christoph Altstaedt i Karen Kamensek. W 80. rocznicę pierwszego koncertu Filharmonii - 1 lutego 2025 r. - w Centrum Kongresowym ICE wybrzmią utwory Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina i Piotra Czajkowskiego, a poszczególne partie koncertu poprowadzą Jerzy Maksymiuk, Alexander Humala oraz Antoni Wit.

W pierwszej połowie sezonu zabrzmi także oratorium "Izrael w Egipcie" Haendla. "Teoretycznie bardzo dobrze znane, ale ta wersja, którą zaprezentujemy, jest swego rodzaju wersją zapomnianą, nieznaną i wydaje mi się, że będzie to polska premiera. To wersja sporządzona przez Felixa Mendelssohna - mariaż muzyki Mendelssohna i Haendla, romantyczne spojrzenie z pierwszej połowy XIX wieku na twórczość klasyka wieku XVIII" - zwrócił uwagę na grudniowy koncert dyrygent Łukasz Borowicz.

Jak w poprzednich latach, Filharmonia planuje zorganizować festiwal Szymanowski/Polska/Świat, gromadzący wielbicieli twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, patrona instytucji. W programie także 57. Dni Muzyki Organowej i V Festiwal 4 Tradycji.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic