Festiwal muzyki sakralnej w świątyniach Warszawy od 28 maja

Oratorium Vivaldiego, włoska muzyka sakralna w stylu operowym i Symfonia Feliksa Nowowiejskiego złożą się m.in. na program Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej, który odbywać się będzie od 28 maja do 4 czerwca w Warszawie.

"Rozpoczynamy pięknym dziełem Vivaldiego - oratorium Juditha Triumphans - sławiącym Wenecję. To niezwykle barwny utwór. Vivaldi odsłania w nim cały swój kunszt artystyczny i fantazję" - powiedział w środę PAP Przemysław Kapituła, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. "Niedawna 300 rocznica powstania dzieła dała okazje, aby ujrzeć je w nowej odsłonie, jako niezwykłe widowisko muzyczne" - dodał.

Oratorium Juditha Triumphans Antonio Vivaldiego zainauguruje festiwal 28 maja w Bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Wykonawcami będą Orkiestra i Chór Cappella dell'Ospedale della Pieta; mezzosopranistka Natalia Kawałek, śpiewająca partię Judithy, contralt Wanda Franek – jako Holofernes i sopranistka Dorota Szczepańska – jako Vagaus. Prowadzenie i skrzypce - Stefan Plewniak.

Tego wieczoru nastąpi też wręczenie prof. dr hab. Wiesławowi Delimatowi Srebrnej Piszczałki – nagrody abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Kolejnego dnia festiwalu - 29 maja - w Kościele Sióstr Wizytek sonaty kościelne, m.in. Innocentio Vivarino Otto Sonate da chiesa, Johannesa Brahmsa Przygrywkę chorałową "O Welt, ich muss dich lassen" czy Marco Enrico Bossiego Ave Maria wykonają artyści z Włoch: Pierluigi Mencattini, grający na skrzypcach barokowych i Walter D’Arcangelo – na organach.

"Staramy się o wysoki poziom wykonawstwa na festiwalu. Obaj muzycy z Włoch należą do artystów światowej klasy; Mencattini wybitny wirtuoz, grający na skrzypcach współczesnych oraz barokowych był m.in. koncertmistrzem mediolańskiej La Scali, D’Arcangel z kolei specjalizuje się w interpretowaniu muzyki XVI i XVII wieku" - charakteryzuje dyr. Kapituła.

Oryginalną propozycją jest koncert - 31 maja w Katedrze Polowej Wojska Polskiego - poświęcony muzyce sakralnej w stylu operowym oraz utworom wykonywanym w niedzielę we włoskich kościołach w XIX w. Na organach grać będzie Ennio Cominetti, włoski organista, który wykonał ponad 2 tys. koncertów i nagrał 25 płyt CD. Od 1998 r. jest dyrektorem departamentu muzyki kościelnej i profesorem Akademii Sztuki w Rzymie.

Na program, przedstawiony festiwalowej publiczności 2 czerwca w Kościele św. Marcina złożą się m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Vinzenzo Belliniego, Cesara Francka, Gabriela Faure i Gaettano Donizettiego. Wystąpią włoscy artyści: sopranistka Silvia Martinelli, flecista Ubaldo Rosso i organista Andrea Trovato.

Finał festiwalu nastąpi 4 czerwca w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Koncert będzie hołdem złożonym Feliksowi Nowowiejskiemu w 140 rocznicę urodzin kompozytora. Chór Archikatedry Warszawskiej poprowadzi Dariusz Zimnicki, wystąpią: Izabela Białecka – sopran oraz grający na organach Przemysław Kapituła.

W programie koncertu są m.in. Rota, Hymn dziękczynny i IX Symfonia na organy.  "IX Symfonia na organy Feliksa Nowowiejskiego jest utworem trudnym i wspaniałym" - podkreślił dyr. festiwalu.
"Głównym tematem utworu jest melodia pieśni maryjnej Bogurodzica. Początkowo motyw jest ten tylko delikatnie zaznaczony, z czasem nabiera mocy i staje się coraz bardziej wyrazisty. Swój utwór Nowowiejski dedykował pamięci Ludwiga van Beethovena, również autora IX Symfonii" - przypomniał.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Sukces artystyczny i frekwencyjny festiwalu spowodował, że pomyślana jednorazowo impreza przekształciła się w cykliczny międzynarodowy festiwal, który na trwałe wpisał się do kalendarza warszawskiego i polskiego życia muzycznego.

Celem festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie i na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Odbywający się na przełomie maja i czerwca festiwal cieszy się zainteresowaniem publiczności; na niektórych koncertach bywa od 200 do 3000 słuchaczy. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny.

Pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej jest Przemysław Jakub Kapituła - organista, regularnie koncertujący w kraju i za granicą na najpoważniejszych festiwalach organowych. Jako impresario organizuje ok. 250 koncertów rocznie.

Patronat nad Festiwalem, który organizuje Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej, sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic