ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Życie z klasą

Słuchaj już jutro od 14:00

Elegancko, światowo, z galanterią, galowo, stylowo, rycersko, twarzowo, gustownie…. Oto kilka moich ulubionych, wyszukanych w słowniku, synonimów określenia „z klasą”: Od siebie dorzucam jeszcze kolorowo, kobieco, filmowo i muzycznie. I oto jest… Magazyn Życie z klasą w nowej szacie!

Będzie jak w kobiecej torebce … WSZYSTKO!. Albo jak w filmie: rozważnie i romantycznie. I jak w stroju Panny Młodej, coś  nowego, coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego….

słyszymy się w środę o 14:00
Ula Urzędowska

Presidential Sites Summit - relacja Lidii Krawczuk

posłuchaj Prezydentury

George Washington był jedynym prezydentem USA, który nie mieszkał w Białym Domu, ale to Washington podjął decyzję, że należy wybudować dom, który będzie miejscem zamieszkania amerykańskich prezydentów. Dziś portret pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych umiejscowiony jest w centralnej części East Room, największego pokoju Białego Domu. W stolicy USA odbywa się aktualnie Presidential Sites Summit - szczyt liderów instytucji reprezentujących biblioteki i domy prezydenckie a także miejsca upamiętniające amerykańskie prezydentury. Szczyt odbywa się w czasie, którym - jak zauważono podczas przyjęcia w Białym Domu - Stany Zjednoczone jako kraj, stają się coraz bardziej kulturalnie i demograficznie zróżnicowane. 

62 lata temu ówczesna pierwsza dama Jacqueline Kennedy zainicjowała ustanowienie organizacji, której celem jest pielęgnowanie pamięci o historii Białego Domu. Tak powstało The White House Historical Association, Stowarzyszenie Historyczne Białego Domu, które jest gospodarzem trwającego w Waszyngtonie szczytu liderów amerykańskich instytucji reprezentujących biblioteki i domy prezydenckie. W USA istniej 15 prezydenckich bibliotek, które są muzeami i archiwami gromadzącymi dokumenty i pamiątki. Dotyczą one konkretnych prezydentur np. Kennedy’go, Reagana, Cartera, Clintona itd. W budowie jest biblioteka prezydenta Obamy. Przedstawiciele prezydenckich bibliotek i domów zastanawiają się w Waszyngtonie jak zarządzać tymi miejscami, by jeszcze lepiej spełniały swoją rolę.

“Te rozmowy nie mogły pojawić się w lepszym czasie, gdyż jako kraj stajemy się coraz bardziej kulturalnie i demograficznie zróżnicowani, z pomysłami, ideologiami zarówno stapiającymi się jak i odmiennymi, odnoszącymi się do przyszłości naszego narodu.

Nasze instytucje są testowane i niedoskonałość naszej unii jest pokazywana na całym świecie. Jest to więc ważne, byśmy zachowali to co symboliczne i fundamentalne w sercu tego wspaniałego eksperymentu, jakim jest Ameryka” - mówił w Białym Domu, w czasie powitania uczestników szczytu John F.W. Rogers, przewodniczący zarządu the White House Historical Association.

Przedstawicieli stowarzyszenia a także liderów amerykańskich instytucji reprezentujących biblioteki i domy prezydenckie zaprosiła do Białego Domu dr Jill Biden. John F.W. Rogers przypomniał, że to właśnie pierwsze damy USA są największymi adwokatkami pielęgnowania pamięci na temat historii amerykańskich prezydentur. Dr. Jill Biden powiedziała, że sama jako edukatorka wie doskonale, iż nasza teraźniejszość i przyszłość są nierozerwalnie związane z naszą przeszłością.

“Gdy uczymy się z przeszłości, wychodzimy odmienieni, nie tylko lepiej poinformowani, lecz z lepszym zrozumieniem odpowiedzialności, którą ponosimy jako obywatele tego kraju. Naszej odpowiedzialności za demokrację, za stanie na straży naszej wolności i za niedoskonałe maszerowanie w kierunku bardziej doskonałej wspólnoty. Myślę, że teraz jest to potrzebne bardziej niż kiedykolwiek” - mówiła w Białym Domu dr Jill Biden. 

The White House Historical Association w dużej mierze pozostaje strażnikiem Białego Domu, jego dzieł sztuki, przedmiotów, symboli, ale też jego zdolności do bycia zarówno domem dla prezydenta USA  jak i muzeum historii Ameryki otwartym dla gości. Stowarzyszenie wspiera wiele programów edukacyjnych a także wydaje książki związane z historią Białego Domu. 

tekst i zdjęcie : Lidia Krawczuk 

"Biznes modowy, to wciąż męski świat” rozmowa z Kingą Malisz

Kinga Malisz, dyrektor kreatywna nowojorskiej marki odzieżowej Figue. Wcześniej: senior VP of design w marce Halston, design director w domu mody Jason Wu. Pracowała również dla Niny Ricci, Toma Froda, Oscara de la Renty. Jako 19-latka przeprowadziła się do Londynu, rozpoczynając studia w Central Saint Martins School of Art and Design. W 2008 roku otrzymała dyplom uczelni z zakresu projektowania mody i marketingu. 

posłuchaj Rozmowa z Kingą Malisz
 

Czy branża mody w NYC na poziomie zarządzania, gdzie wchodzą w grę liczby, sprzedaż, strategia, to miejsce dla kobiet, czy jednak świat zdominowany przez mężczyzn?

- Tak naprawdę dalej to jest męski świat, choć z pewnością są kobiety na świeczniku, które zajmują się tym wiele lat. Można powiedzieć, że są liderkami tej dziedziny jak np. Tory Burch, Donna Karan czy Vera Wang. Lecz nie jest ich tak wiele i kiedy bardziej przyjrzymy się strukturze tych firm, to na czele jako CEO nie stoi kobieta a mężczyzna. Kobiety stanowią bardziej kreatywną część firmy, a na szczycie jest biznes partner, który jest mężczyzną. Tak to bardzo często wygląda. Świat biznesu w Stanach, w Nowym Jorku szczególnie, jest dla kobiet ciężki. Taki agresywny “boys club”, który jest np. na Wall Street, ma -myślę- także swoje miejsce w branży mody, szczególnie w Stanach, ponieważ tu jest duży biznes.

Chcesz powiedzieć, że w branży mody kobieta jest twarzą a ktoś inny pociąga za sznurki?

- Tak. Bardzo często tak jest. W firmach, w których pracowałam lub, które znam trochę bliżej, bardzo często tak to wygląda. I jeszcze dużo częściej w tle za całą operacją finansową stoi duży venture capital. Za naprawdę dużymi firmami, które robią duże pieniądze stoją typowe molochy Wall Street czyli venture capital.

Jak ty przedzierałaś się w tym świecie i czy uważasz, że jako kobiecie było ci trudniej? 

- Może miałam trochę szczęścia, lecz miałam też bardzo dobry przykład mojej mamy, która na początku lat 90. była w Polsce szefem prywatnej firmy, którą sama prowadziła. To były początki kapitalizmu i biznesu w Polsce. Moja mama brała aktywnie w tym udział i wydaje mi się, że była bardzo dobrym przedsiębiorcą. Miałam więc dobry przykład w domu, że nam kobietom niczego nie brakuje by być liderem, by być na szczycie. Wiem, że nie każda kobieta miała to szczęście, żeby wychować się w ten sposób. Zawdzięczam bardzo dużo mojej mamie i moim rodzicom, którzy bardzo rzadko mówili mi, “a bo jesteś kobietą, bo jesteś z Polski, albo nie masz pieniędzy, czy nie jesteś z bogatej rodziny”, bardzo rzadko stawiali to jako przeszkodę. Po drugie, dużo było chyba w tym szczęścia, czyli droga, która mnie prowadziła od jednej pracy do drugiej. Nie mogę powiedzieć, że nie było momentów, że coś nie było łatwe, ale muszę przyznać, iż na pewno miałam duże szczęście.

Jakie są największe wyzwania, z którymi musisz mierzyć się w pracy?

- Pokutuje dalej taki stereotyp wrednej kobiety. Kiedy jesteś osobą, która jest bardzo asertywna, która ma wyrobione zdanie na pewne tematy, czy szybko podejmuje decyzje, czy ma dość mocne opinie. Jeśli jesteś mężczyzną, to jesteś asertywny, jesteś postrzegany jako dobry lider, podejmujący bardzo szybko decyzje. Natomiast jeśli jesteś kobietą, to ciągle pokutuje stereotyp tej wrednej, która jest tak postrzegana na takich stanowiskach nawet przez inne kobiety. To kobiety zwracały mi najczęściej uwagę, że np. ton mojego głosu, czy mojego emaila był zbyt oschły, zimny. Nie mężczyźni, co jest bardzo interesujące. Kobiety mówiły, że może powinnam powiedzieć coś inaczej, ponieważ wychodzi, że jestem niemiła. Nigdy natomiast coś takiego nie zostało powiedziane do mężczyzny i to jednak gdzieś dalej jest, że kobiety powinny być bardziej matkujące jako liderki, opiekujące się, gdzieś tam jest to oczekiwane. Lecz z drugiej strony musimy być lepszymi liderkami, być lepsze w tym co robimy niż mężczyźni, ponieważ jeśli nie jesteśmy, to bardzo szybko pojawia się argument “bo to jest kobieta”, czyli nie daje sobie rady. Jest więc taki dualizm, że z jednej strony musi być pobłażanie, a z drugiej strony wyniki, które osiągasz muszą być lepsze, czy bardziej widoczne.

A gdy pojawią się emocje i może jakaś łza, to zaraz jest : “o, baba!”.

- Dokładnie. To jest kolejny stereotyp, który jest bardzo interesujący, ponieważ emocje typu płacz, czy te bardziej negatywne emocje są postrzegane jako emocjonalność. Mężczyźni też są bardzo emocjonalni, może nawet bardziej niż kobiety, z tym, że u nich to się raczej przejawia jako agresja. To są tacy szefowie cholerycy, którzy wrzeszczą na swój zespół. To są też emocje, to jest też emocjonalność, tylko wyrażona w inny sposób. Wydaje mi się, że postrzeganie kobiet jako emocjonalnych, lub jako podejmujących impulsywne decyzje, to jest nieporozumienie, ponieważ moim zdaniem mężczyźni są w niektórych przypadkach dużo bardziej emocjonalni niż kobiety.

Czy kiedykolwiek odczułaś dyskryminację ze względu na swoją płeć w pracy? Mówimy ciągle o szczeblu zarządzania w biznesie.

- Jeśli tak, to nie zauważyłam tego. Jest to możliwe, iż nie zauważyłam tego, ponieważ nie skupiałam się na tym. Na pewno to gdzieś istniało, lecz ja nigdy nie zwracałam na to uwagi. Bardziej to było widoczne, że jestem młodą kobietą, młodą osobą w porównaniu do kogoś, kto ma więcej doświadczenia ode mnie. Muszę powiedzieć, iż były momenty, że byłam postrzegana jako niedoświadczona. Czy bycie kobietą grało w tym jakąś rolę? Może tak. Może mężczyzna w wieku trzydziestu paru lat, który by był na tym samym stanowisku, nie byłby postrzegany jako niedoświadczony a ja np. byłam.  

Jakie są największe wyzwania, z jakimi obecnie boryka się branża mody w Nowym Jorku?

- Jest to obecnie bardzo ciężki biznes. Zmienia się o wiele szybciej, niż 20-30 lat temu. Nastąpiły duże zmiany w jaki sposób klienci kupują, co kupują, kiedy, co lubią, na czym się skupiają. Bycie w branży modowej to ciągłe staranie się złapania nowej fali i to się może przejawiać różnie. Np. niektóre firmy starają się być bardzo zrównoważone i to jest bardzo trudny aspekt zmian w modzie. Kolejny aspekt to zwracamy większą uwagę na to, gdzie są produkowane rzeczy, które nosimy, zaczyna się trochę odwracać fala fast fashion. Pytanie co będzie dalej, co się stanie po fast fashion, gdy nowe pokolenie przestanie kupować szybko wyprodukowane rzeczy lub zostaniemy zmuszeni do zmian w związku ze zmianami klimatycznymi, bo będziemy np. musieli ograniczyć przesyłki pocztą lotniczą, itd. Zmienia się też twarz mediów modowych, trochę się odzwyczajamy od magazynów, skupiamy się bardziej na mediach społecznościowych i są też różne aspekty tych mediów. Jedna firma zrobiła super biznes na Instagramie a np. nie potrafią zrobić tego samego na TikToku a ktoś inny to robi. Aspektów, na których trzeba się dziś skupiać jest dużo, dużo więcej niż było ich 15-20 lat temu i z tego względu jest to biznes bardzo dynamiczny. Nie ma czasu żeby stać w miejscu. 

Jakie są twoje długofalowe cele w karierze?

- W tym roku skończyłam 40 lat i to jest też 15 lat od momentu, gdy zaczęłam pracować w tej branży a jestem związana z nią od 20 lat na pewno. Cele były zawsze takie, żeby być creative director. Jestem dziś dyrektorem kreatywnym nowojorskiej firmy modowej. Dotarłam do tego momentu. Wygląda to oczywiście inaczej niż sobie wyobrażałam, ale tak jest najczęściej. Jestem bardzo zadowolona, że tutaj jestem. Pojawiają się takie pytania, jak będzie wyglądała moja droga przez najbliższe 10 lat. Na pewno chcę się bardzo skupić na aspekcie mentoringu. Jestem trochę związana ze szkołą Parsons oraz z Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, gdzie pomagamy młodym projektantom, promujemy ich. Chcę przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom projektantów i ludziom, którzy będą pracować w tym biznesie. Staje się to dla mnie teraz dużo ważniejsze, niż parę lat temu. Następny aspekt mojej kariery będzie w dużym stopniu skupiony na tym. To trochę oddawanie tego, co sama dostałam w tym biznesie. Podawanie tego dalej, będzie ważnym dla mnie aspektem. 

Rozmawiała Lidia Krawczuk. 

 

Atanas Valkov

Atanas Valkov dziś w programie „Życiu z Klasą”! Kompozytor opowie o swoim nowym koncertowym projekcie „Cinematic world”. Artysta łączy znaną szerokiej publiczności muzykę filmową z „world music“, koncerty są też zapowiedzią kolejnych muzycznych działań scenicznych Atanasa.

W dzisiejszym programie zajrzymy też do najnowszej biografii Lady Gagi ( "Lady Gaga: Applause") i posłuchamy piosenek artystki z filmów "Narodziny gwiazdy" i "Top Gun: Maverick.

19.01.2022

Dziś w magazynie „Życie z klasą” do wygrania czułe zaproszenia od Natalii Kukulskiej na koncerty w Krakowie i we Wrocławiu. Słuchajcie uważniej po godzinie 15ej! Szczegoły na temat koncertów znajdziecie tutaj.

Tym razem w programie Życie z klasą Grażyna Plebanek i jej „Rozbójniczki”.

Inspirujące, odważne, dojrzałe kobiety. Z przeszłości, teraźniejszości z literatury i z kina. Pierwszą z przedstawionych Dam będzie Grażyna z poematu Adama Mickiewicza. Takiej jej ze szkoły raczej nie znacie  :) Zapraszamy po 14.

Jedyne w męskim świecie fotografów.

Odważne i bezkompromisowe. Zapraszamy na spotkanie z Moniką Szewczyk  - Wittek, autorką książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" zaczynamy po 14ej. Na zdjęciu Anna Pietuszko. Fot. Erazm Ciołek.

Opowiemy o Paniach, które spektakularnie zrealizowały sen „od zera do milionera”.

Helena Rubinstein, Misia Sert, Barbara Piasecka-Johnson, Martha Stewart. Bohaterki książki „Milionerki. Fortuny Polek”. Gościem programu będzie autor Sławomir Koper, jeden z najpopularniejszych polskich historyków.



Świetna performerka, sprawna polityczka, znawczyni toksykologii i języków obcych, kobieta nauki. Oto Kleopatra jakiej nie znacie.

Zapraszam na spotkanie z królową Egiptu sugestywnie i barwnie opisaną w książce „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę. Autorem książki jest szalenie znany i ceniony we Włoszech, popularyzator historii starożytnej Alberto Angela. Książka napisana jest ze swadą, energią i zapałem. Obfituje w barwne opisy i świetnie jest w niej nakreślone tło epoki. Autor ożywia postać Kleopatry, towarzyszy jej w kluczowych momentach starożytnej historii, czyni ją bohaterką z krwi i kości.

Naszym gościem będzie tłumacz książki Tomasz Kwiecień.

Magazyn Życie z klasą rusza do… szkoły z klasą, elitarnej, prywatnej szkoły w Szkocji – Gordonstoun.

Szkoła została założona w 1934 a jej pierwszym, słynnym absolwentem jest zmarły niedawno książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Szkołę ukończyli też m.in. książę Karol oraz książę Andrzej. Co ciekawe i zabawne, ukończenie Gordonstoun przypisuje się również fikcyjnym postaciom. Wedle instrukcji do gry Tomb Rider, szkołę tę ma w swoim CV …Lara Croft córka lorda Crofta :) Dodatkowym smaczkiem jest to, że budynek i atmosfera  Gordonstoun zainspirowały J.K. Rowling – autorkę sagi o Harrym Potterze. Jak się zmruży oczy i uruchomi wyobraźnię to… wypisz, wymaluj Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Pierwszym polskim absolwentem szkoły jest  Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży w tym lektur szkolnych. I to on będzie naszym przewodnikiem w tym niezwykłym miejscu.


Haft dla początkujących, zaawansowanych i zaangażowanych. Zapraszam na spotkanie z Moniką Drożyńską artystką sztuk wizualnych i aktywistką. Wyhaftowane przez nią maseczki można oglądać w Zachęcie a kalendarz haftowany powiesić na ścianie. Jak opowiada Artystka w procesie haftowania jest przestrzeń i na medytację, protest i nagłe zwroty akcji.

 

Zapraszam na radiową wyprawę do elitarnej szkoły baletu przy Operze Paryskiej. Naszą przewodniczką będzie Emilia Sambor,  jedyna Polka, która ukończyła tę szkołę i tańczy obecnie w Operze Paryskiej.


Porozmawiamy o arcytrudnej rekrutacji do szkoły, nauce, zaplataniu koka, przyjaźni i rywalizacji. W tle rozmowy pojawią się książki z serii „Baletnice”. Druga część przygód młodych tancerzy szkoły baletu przy Operze Paryskiej właśnie ma swoją premierę.
Kulinarne małżeństwo - Aneta i Jasiek Kuroniowie i ich najnowsza książka "Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich. Co zrobić gdy do posiłku siadają razem klasyczny mięsożerca i weganin?  W małżeństwie Anety i Jaśka Kuroniów właśnie tak jest. ON – lubiący potrawy mięsne i rybne, i ONA – wielbicielka kasz i warzyw.


Robimy koktajl dla mrówkojada a do ośrodka dla dzikich zwierząt w Brazylii zabiera nas Małgorzata Zdziechowska. Dziennikarka, producentka, autorka książek o zwierzętach i „przyszywana mama” wielu dzikich ssaków na całym świecie. Od wielu lat jeździ na wolontariaty i opiekuje się dzikimi zwierzakami. Odwiedziła kilkanaście ośrodków na 4 kontynentach, opiekowała się ponad 100 gatunkami ssaków. Ośrodki, w których pracowała „polska Dr Dolittle” to miejsca, gdzie trafiają ranne, osierocone czy porzucone zwierzęta. Do obowiązków wolontariuszy należy m.in. karmienie, sprzątanie klatek, wyprowadzanie na spacery a najprzyjemniejsze w tej pracy są przytulasy i mizianie :)

Zapraszam na spotkanie z Agnieszką Cegielską. Zajrzymy do najnowszej książki dziennikarki i specjalistki z dziedziny zdrowia i zdrowego stylu życia.


W książce "Naturalnie dla zdrowia" Agnieszka Cegielska postanowiła porozmawiać ze specjalistami, którzy zajmują się zdrowiem. Jak bardzo mogą pomóc nam odpowiednia dieta, osteopatia, terapia krzyżowo-czaszkowa, chiropraktyka, hirudoterapia i wiele innych terapii? Co możemy zrobić, aby w naturalny sposób wesprzeć naszą odporność i jak robią to ci, którzy na co dzień pomagają innym?


Zapraszam na spotkanie z Karoliną Miko - laureatką Złotej Nitki zorganizowanej w ramach pierwszej edycji Łódź Young Fashion. Swoją przygodę z branżą zaczęła od bycia modelką – pracowała dla Roberto Cavalli i Dolce & Gabbana. Obecnie jej stroje prezentują na scenach m.in. Monika Brodka czy Bovska.


A to jedna ze scenicznych kreacji… w akcji. Projekt Karoliny Miko dla Bovskiej przygotowany na OPENER Festival 2019. W pełnej krasie w pierwszej minucie filmu :)


Ruszamy w trasę z Iwoną Blecharczyk. Poznajcie Trucking girl!!!


Iwona Blecharczyk – kierowca zawodowy od dziewięciu lat. Posiada bogate doświadczenie w pracy w różnych dziedzinach transportu na dwóch kontynentach. Obecnie prowadzi zestaw ponadgabarytowy o łącznej długości do 70 metrów. W 2017 roku wyjechała do Kanady, gdzie pracowała m.in. jako kierowca miastowy, ciężarówką przemierzała legendarne drogi Kanady i USA, była pierwszą Polką na Lodowych Szlakach (Ice Road season 2017/2018), jedną z niewielu kobiet prowadzących zestawy offroadowe typu super b-train na polach naftowych o dopuszczalnej masie do 63 ton. Laureatka prestiżowego wyróżnienia firmy Mattel – Barbie Shero 2019, zdobywczyni tytułu Człowiek Roku – Skrzydła Transportu.


Oto Ewa Wachowicz i wszystkie jej korony :) Korona i tytuł Miss Polonia zdobyta w 1992 roku, Korona Wulkanów Ziemi czy kulinarne królestwo programu "Ewa gotuje". Zapraszam na spotkanie z bohaterką i współautorką książki "Wszystkie korony Ewy Wachowicz. Miss i cała reszta" Porozmawiamy o silnych kobietach, które wspinają się na wulkany i góry przenoszą.  



Ilustratorka, wokalistka, autorka tekstów i piosenek. Magda Grabowska-Wacławek, na scenie Bovska.  Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w swojej twórczości łączy dźwięki i kolory. Bawi się modą. Dziś otwiera przed nami swoją garderobę z kostiumami scenicznymi. Artystkę poznamy bliżej od strony scenicznych kreacji ale przy okazji dowiemy się jak ubrała w słowa muzykę Fryderyka Chopina. Bovska napisała tekst do jednego z utworów albumu „Czułe struny” Natalii Kukulskiej.


Zapraszam na spotkanie z Kasią Sojką, autorką bloga Piatypokoj.pl i książki „Mieszkaj po swojemu”. Autorka słynie z ciętego dowcipu, tego, że mówi wprost to, co myśli, a jej przesłanie jest proste: wyluzuj i zrób to sam. W swojej pierwszej książce autorka najbardziej wyluzowanego bloga wnętrzarskiego w polskim Internecie mówi stop nudnym wnętrzom z katalogu, meblom z sieciówek, niekończącym się remontom, walającym po mieszkaniu drabinom i zdezorientowanym majstrom.


Dziś także historia bohaterki niezwykłego zdjęcia. To słynna fotografia Steve’a McCurry'ego, okrzyknięta „Mona Lisą” XXI wieku. 15 października ma szansę stać się najdrożej sprzedaną w Polsce fotografią.


Zapraszam na spotkanie z Weroniką Gęsicką, artystką wizualną, laureatką wielu nagród, w tym Paszportu Polityki za rok 2019 w kategorii Sztuki Wizualne. Porozmawiamy o wystawie "Cliffhanger", którą już niebawem pokaże warszawska galeria "Jednostka".

Cliffhanger” to prace z najnowszych projektów Weroniki Gęsickiej – „Holiday”, „Cocoon” i „Smash”, oparte na archiwalnych fotografiach z banków zdjęć. Stanowią próbę uchwycenia napięć i lęków, z którymi musimy się obecnie zmierzyć. Doniesienia o kolejnych zagrożeniach i niezbyt optymistycznych przewidywaniach na przyszłość powodują, że zaczynamy przeczuwać koniec rzeczywistości, jaką znamy. Na sielankowych obrazach, które budują znaczną część naszego uprzywilejowanego świata, zaczynają pojawiać się rysy. Nie jesteśmy już w stanie dłużej funkcjonować w wykreowanej sztucznie rzeczywistości, gdzie wszystko, od wizerunku po sposób spędzania wolnego czasu, musi być perfekcyjne.


Będzie także ciałopozytywnie!!! Zapraszam na spotkanie z Moniką Borzym.




Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic