Życie z klasą

Słuchaj już w środę od 13:00
Zaprasza Marta Kubala

Elegancko, światowo, z galanterią, galowo, stylowo, rycersko, twarzowo, gustownie…. Oto kilka moich ulubionych, wyszukanych w słowniku, synonimów określenia „z klasą”: Od siebie dorzucam jeszcze kolorowo, kobieco, filmowo i muzycznie. I oto jest… Magazyn Życie z klasą w nowej szacie!

Będzie jak w kobiecej torebce … WSZYSTKO!. Albo jak w filmie: rozważnie i romantycznie. I jak w stroju Panny Młodej, coś  nowego, coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego….

słyszymy się w środę o 13:00
Ula Urzędowska

Atanas Valkov

Atanas Valkov dziś w programie „Życiu z Klasą”! Kompozytor opowie o swoim nowym koncertowym projekcie „Cinematic world”. Artysta łączy znaną szerokiej publiczności muzykę filmową z „world music“, koncerty są też zapowiedzią kolejnych muzycznych działań scenicznych Atanasa.

W dzisiejszym programie zajrzymy też do najnowszej biografii Lady Gagi ( "Lady Gaga: Applause") i posłuchamy piosenek artystki z filmów "Narodziny gwiazdy" i "Top Gun: Maverick.

19.01.2022

Dziś w magazynie „Życie z klasą” do wygrania czułe zaproszenia od Natalii Kukulskiej na koncerty w Krakowie i we Wrocławiu. Słuchajcie uważniej po godzinie 15ej! Szczegoły na temat koncertów znajdziecie tutaj.

Tym razem w programie Życie z klasą Grażyna Plebanek i jej „Rozbójniczki”.

Inspirujące, odważne, dojrzałe kobiety. Z przeszłości, teraźniejszości z literatury i z kina. Pierwszą z przedstawionych Dam będzie Grażyna z poematu Adama Mickiewicza. Takiej jej ze szkoły raczej nie znacie  :) Zapraszamy po 14.

Jedyne w męskim świecie fotografów.

Odważne i bezkompromisowe. Zapraszamy na spotkanie z Moniką Szewczyk  - Wittek, autorką książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" zaczynamy po 14ej. Na zdjęciu Anna Pietuszko. Fot. Erazm Ciołek.

Opowiemy o Paniach, które spektakularnie zrealizowały sen „od zera do milionera”.

Helena Rubinstein, Misia Sert, Barbara Piasecka-Johnson, Martha Stewart. Bohaterki książki „Milionerki. Fortuny Polek”. Gościem programu będzie autor Sławomir Koper, jeden z najpopularniejszych polskich historyków.Świetna performerka, sprawna polityczka, znawczyni toksykologii i języków obcych, kobieta nauki. Oto Kleopatra jakiej nie znacie.

Zapraszam na spotkanie z królową Egiptu sugestywnie i barwnie opisaną w książce „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę. Autorem książki jest szalenie znany i ceniony we Włoszech, popularyzator historii starożytnej Alberto Angela. Książka napisana jest ze swadą, energią i zapałem. Obfituje w barwne opisy i świetnie jest w niej nakreślone tło epoki. Autor ożywia postać Kleopatry, towarzyszy jej w kluczowych momentach starożytnej historii, czyni ją bohaterką z krwi i kości.

Naszym gościem będzie tłumacz książki Tomasz Kwiecień.

Magazyn Życie z klasą rusza do… szkoły z klasą, elitarnej, prywatnej szkoły w Szkocji – Gordonstoun.

Szkoła została założona w 1934 a jej pierwszym, słynnym absolwentem jest zmarły niedawno książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Szkołę ukończyli też m.in. książę Karol oraz książę Andrzej. Co ciekawe i zabawne, ukończenie Gordonstoun przypisuje się również fikcyjnym postaciom. Wedle instrukcji do gry Tomb Rider, szkołę tę ma w swoim CV …Lara Croft córka lorda Crofta :) Dodatkowym smaczkiem jest to, że budynek i atmosfera  Gordonstoun zainspirowały J.K. Rowling – autorkę sagi o Harrym Potterze. Jak się zmruży oczy i uruchomi wyobraźnię to… wypisz, wymaluj Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Pierwszym polskim absolwentem szkoły jest  Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży w tym lektur szkolnych. I to on będzie naszym przewodnikiem w tym niezwykłym miejscu.


Haft dla początkujących, zaawansowanych i zaangażowanych. Zapraszam na spotkanie z Moniką Drożyńską artystką sztuk wizualnych i aktywistką. Wyhaftowane przez nią maseczki można oglądać w Zachęcie a kalendarz haftowany powiesić na ścianie. Jak opowiada Artystka w procesie haftowania jest przestrzeń i na medytację, protest i nagłe zwroty akcji.

 

Zapraszam na radiową wyprawę do elitarnej szkoły baletu przy Operze Paryskiej. Naszą przewodniczką będzie Emilia Sambor,  jedyna Polka, która ukończyła tę szkołę i tańczy obecnie w Operze Paryskiej.


Porozmawiamy o arcytrudnej rekrutacji do szkoły, nauce, zaplataniu koka, przyjaźni i rywalizacji. W tle rozmowy pojawią się książki z serii „Baletnice”. Druga część przygód młodych tancerzy szkoły baletu przy Operze Paryskiej właśnie ma swoją premierę.
Kulinarne małżeństwo - Aneta i Jasiek Kuroniowie i ich najnowsza książka "Przy jednym stole. 100 przepisów z mięsem i wegańskich. Co zrobić gdy do posiłku siadają razem klasyczny mięsożerca i weganin?  W małżeństwie Anety i Jaśka Kuroniów właśnie tak jest. ON – lubiący potrawy mięsne i rybne, i ONA – wielbicielka kasz i warzyw.


Robimy koktajl dla mrówkojada a do ośrodka dla dzikich zwierząt w Brazylii zabiera nas Małgorzata Zdziechowska. Dziennikarka, producentka, autorka książek o zwierzętach i „przyszywana mama” wielu dzikich ssaków na całym świecie. Od wielu lat jeździ na wolontariaty i opiekuje się dzikimi zwierzakami. Odwiedziła kilkanaście ośrodków na 4 kontynentach, opiekowała się ponad 100 gatunkami ssaków. Ośrodki, w których pracowała „polska Dr Dolittle” to miejsca, gdzie trafiają ranne, osierocone czy porzucone zwierzęta. Do obowiązków wolontariuszy należy m.in. karmienie, sprzątanie klatek, wyprowadzanie na spacery a najprzyjemniejsze w tej pracy są przytulasy i mizianie :)

Zapraszam na spotkanie z Agnieszką Cegielską. Zajrzymy do najnowszej książki dziennikarki i specjalistki z dziedziny zdrowia i zdrowego stylu życia.


W książce "Naturalnie dla zdrowia" Agnieszka Cegielska postanowiła porozmawiać ze specjalistami, którzy zajmują się zdrowiem. Jak bardzo mogą pomóc nam odpowiednia dieta, osteopatia, terapia krzyżowo-czaszkowa, chiropraktyka, hirudoterapia i wiele innych terapii? Co możemy zrobić, aby w naturalny sposób wesprzeć naszą odporność i jak robią to ci, którzy na co dzień pomagają innym?


Zapraszam na spotkanie z Karoliną Miko - laureatką Złotej Nitki zorganizowanej w ramach pierwszej edycji Łódź Young Fashion. Swoją przygodę z branżą zaczęła od bycia modelką – pracowała dla Roberto Cavalli i Dolce & Gabbana. Obecnie jej stroje prezentują na scenach m.in. Monika Brodka czy Bovska.


A to jedna ze scenicznych kreacji… w akcji. Projekt Karoliny Miko dla Bovskiej przygotowany na OPENER Festival 2019. W pełnej krasie w pierwszej minucie filmu :)


Ruszamy w trasę z Iwoną Blecharczyk. Poznajcie Trucking girl!!!


Iwona Blecharczyk – kierowca zawodowy od dziewięciu lat. Posiada bogate doświadczenie w pracy w różnych dziedzinach transportu na dwóch kontynentach. Obecnie prowadzi zestaw ponadgabarytowy o łącznej długości do 70 metrów. W 2017 roku wyjechała do Kanady, gdzie pracowała m.in. jako kierowca miastowy, ciężarówką przemierzała legendarne drogi Kanady i USA, była pierwszą Polką na Lodowych Szlakach (Ice Road season 2017/2018), jedną z niewielu kobiet prowadzących zestawy offroadowe typu super b-train na polach naftowych o dopuszczalnej masie do 63 ton. Laureatka prestiżowego wyróżnienia firmy Mattel – Barbie Shero 2019, zdobywczyni tytułu Człowiek Roku – Skrzydła Transportu.


Oto Ewa Wachowicz i wszystkie jej korony :) Korona i tytuł Miss Polonia zdobyta w 1992 roku, Korona Wulkanów Ziemi czy kulinarne królestwo programu "Ewa gotuje". Zapraszam na spotkanie z bohaterką i współautorką książki "Wszystkie korony Ewy Wachowicz. Miss i cała reszta" Porozmawiamy o silnych kobietach, które wspinają się na wulkany i góry przenoszą.  Ilustratorka, wokalistka, autorka tekstów i piosenek. Magda Grabowska-Wacławek, na scenie Bovska.  Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w swojej twórczości łączy dźwięki i kolory. Bawi się modą. Dziś otwiera przed nami swoją garderobę z kostiumami scenicznymi. Artystkę poznamy bliżej od strony scenicznych kreacji ale przy okazji dowiemy się jak ubrała w słowa muzykę Fryderyka Chopina. Bovska napisała tekst do jednego z utworów albumu „Czułe struny” Natalii Kukulskiej.


Zapraszam na spotkanie z Kasią Sojką, autorką bloga Piatypokoj.pl i książki „Mieszkaj po swojemu”. Autorka słynie z ciętego dowcipu, tego, że mówi wprost to, co myśli, a jej przesłanie jest proste: wyluzuj i zrób to sam. W swojej pierwszej książce autorka najbardziej wyluzowanego bloga wnętrzarskiego w polskim Internecie mówi stop nudnym wnętrzom z katalogu, meblom z sieciówek, niekończącym się remontom, walającym po mieszkaniu drabinom i zdezorientowanym majstrom.


Dziś także historia bohaterki niezwykłego zdjęcia. To słynna fotografia Steve’a McCurry'ego, okrzyknięta „Mona Lisą” XXI wieku. 15 października ma szansę stać się najdrożej sprzedaną w Polsce fotografią.


Zapraszam na spotkanie z Weroniką Gęsicką, artystką wizualną, laureatką wielu nagród, w tym Paszportu Polityki za rok 2019 w kategorii Sztuki Wizualne. Porozmawiamy o wystawie "Cliffhanger", którą już niebawem pokaże warszawska galeria "Jednostka".

Cliffhanger” to prace z najnowszych projektów Weroniki Gęsickiej – „Holiday”, „Cocoon” i „Smash”, oparte na archiwalnych fotografiach z banków zdjęć. Stanowią próbę uchwycenia napięć i lęków, z którymi musimy się obecnie zmierzyć. Doniesienia o kolejnych zagrożeniach i niezbyt optymistycznych przewidywaniach na przyszłość powodują, że zaczynamy przeczuwać koniec rzeczywistości, jaką znamy. Na sielankowych obrazach, które budują znaczną część naszego uprzywilejowanego świata, zaczynają pojawiać się rysy. Nie jesteśmy już w stanie dłużej funkcjonować w wykreowanej sztucznie rzeczywistości, gdzie wszystko, od wizerunku po sposób spędzania wolnego czasu, musi być perfekcyjne.


Będzie także ciałopozytywnie!!! Zapraszam na spotkanie z Moniką Borzym.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic