Elton John i Bernie Taupin laureatami Nagrody Gershwinów

Biblioteka Kongresu, oprócz pełnienia roli strażnika kulturowego dziedzictwa Stanów Zjednoczonych, jest także inicjatorem m.in. Nagrody Gershwinów, która honoruje artystów za ich wyjątkowy wkład w rozwój muzyki popularnej. W tym roku to wyróżnienie otrzyma niezwykły duet - Elton John i autor tekstów jego piosenek Bernie Taupin. Artyści odbiorą nagrodę 20 marca w Waszyngtonie.

Elton John i Bernie Taupin laureatami Nagrody Gershwinów
Elton John, Bernie Taupin / fot.DAVID SWANSON / PAP/EPA

Początek ich współpracy sięga 1967 roku. Od tego czasu Elton John i Bernie Taupin stworzyli wspólnie mnóstwo przebojów, jak choćby “Rocket Man”, “Tiny Dancer” czy “Candle in the Wind”. Lata współpracy i przyjaźni zaowocowały okazałą listą utworów, które do dziś porywają publikę inspirują i wpływają na kolejne pokolenia melomanów. Ten wkład w historię muzyki pop postanowiła uhonorować Biblioteka Kongresu, przyznając duetowi Nagrodę Gershwinów.

Wiadomość o przyznaniu tego prestiżowego wyróżnienia była sporym zaskoczeniem dla samych nagrodzonych. “Znalezienie się w gronie tak wspaniałych amerykańskich artystów napełnia pokorą” - stwierdził Taupin w oświadczeniu opublikowanym na stronie Biblioteki Kongresu. “Od 56 lat piszę piosenki z Berniem i nigdy nie przypuszczaliśmy, że spotka nas takie wyróżnienie. Zostać tak docenionym to niesamowity zaszczyt dla dwóch Brytyjczyków” - dodał z kolei Elton John.

John i Taupin są trzecim duetem wyróżnionym w 17-letniej historii Nagrody Gershwinów. Do tej pory to wyróżnienie ustanowione cześć George'a i Iry Gershwinów otrzymali m.in.: Paul Simon, Stevie Wonder, Sir Paul McCartney, Billy Joel, Willie Nelson, Tony Bennett czy Joni Mitchell. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic