Dwa festiwale carillonowe odbędą się w Gdańsku

Festiwal Tournee de Carillon "Od Kopernika do Heweliusza" oraz XI Gdański Festiwal Carillonowy odbędą się w Gdańsku. Pierwszy rozpocznie się w czwartek na Długim Targu, w sobotę zainaugurowany zostanie natomiast Gdański Festiwal Carillonowy.

Rzecznik prasowy Tournee de Carillon, Maciej Mikołajewski poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku, że jest to już trzecie takie tournee po Polsce.

"W poprzednich edycjach dzięki pożyczonym mobilnym carillonom z Holandii i Francji koncerty odbyły się w wielu miastach i miasteczkach" - powiedział.

Podczas tegorocznego festiwalu wykorzystywany jest gdański carillon mobilny, jedyny taki instrument w kraju zakupiony przez miasto w tym roku. Koncerty tegorocznego Tournee de Carillon odbyły się już w Toruniu a odbędą się w Gdańsku i w Sopocie.

Mikołajewski powiedział, że najważniejszym koncertem festiwalu jest koncert na cześć Międzynarodowego Roku Astronomii (2009 r.) pt. "O obrotach". Podkreślił, że czwartkowy koncert na głównym gdańskim deptaku będzie muzyczną ilustracją Układu Słonecznego

Mobilnemu carillonowi towarzyszyć będą kwintet dęty Hevelius Brass i toruński oktet Copernicus Ensemble. Wykonane zostaną "Planety" Gustawa Holsta, fragmenty z "Muzyki na wodzie" i "Muzyki sztucznych ogni" Georga Friedricha Haendla oraz "Sonata księżycowa" Ludwiga van Beethovena.

Ten sam koncert w środę wykonano w Toruniu.

W piątek odbędzie się recital "Selenografia" z okazji 40. rocznicy lądowania ludzi na księżycu. W programie utwory m.in. Mozarta, Schumanna, Oldfielda i Dvoraka.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, Grzegorz Szychliński powiedział podczas konferencji prasowej, że tegoroczny XI Gdański Festiwal Carillonowy "jest skromniejszy niż w poprzednich latach". "Nie będzie muzyków z zagranicy, wystąpią natomiast studenci gdańskiej Akademii Muzycznej" - dodał.

Podczas festiwalowych koncertów wykorzystane będą instrumenty znajdujące się na wieżach Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny oraz - po raz pierwszy - mobilny carillon. Muzeum Historii Miasta Gdańska zapewnia, że są to jedyne koncertowe instrumenty w Polsce a krzewienie kultury carillonowej jest głównym celem festiwalu.

Mobilny carillon ma 48 dzwonów o łącznej wadze 4868 kg, najcięższy z nich waży 845 kg, a najmniejszy - 9 kg. Carillon ciągnięty jest przez zabytkową, niemal 40-letnią ciężarówkę Man.

W piątek gdańskiego carillonu mobilnego posłuchać będzie można w różnych punktach Gdańska i na sopockim molo.

W sobotę i niedzielę odbędą się koncerty z wież ratuszowej i kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic