Tegoroczny, 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, potrwa trzy dni, od 6 do 8 czerwca.
Koncert Debiuty zaplanowano na pierwszy dzień festiwalu. Jak poinformowała na swojej festiwalowej stronie internetowej organizująca wydarzenie Telewizja Polska każdy z jego uczestników zaśpiewa wybrany dla niego przez Natalię Niemen utwór z repertuaru ojca artystki, Czesława Niemena. Rzecznik festiwalu Mikołaj Dobrowolski w rozmowie z PAP Life powiedział, że m.in. w ten sposób TVP chce uczcić pamięć Niemena w związku z przypadającą w tym roku 10 rocznicą jego śmierci oraz 75 rocznicą urodzin. "Mamy nadzieję, że w związku z tym pani Natalia Niemen wystąpi też z recitalem" - dodał Dobrowolski.
Uczestników Debiutów wybierze w konkursie Redakcja Audycji Rozrywkowych i Oprawy TVP 1 wraz z Natalią Niemen. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 kwietnia. Jednego z uczestników wskaże też w eliminacjach zaplanowanych na 25 kwietnia miasto Opole.
TVP ogłosiła też listę artystów nominowanych do cieszącego się dużą popularnością koncertu SuperJedynek, zaplanowanego na 7 czerwca. Konkurs rozegrany zostanie w pięciu kategoriach. W każdej z nich wskazano trójkę nominowanych. W kategorii SuperArtystka nominowane zostały Sylwia Grzeszczak, Halina Mlynkova oraz Ewa Farna; a w kategorii SuperArtysta - Dawid Podsiadło, Kamil Bednarek oraz wokalista i lider zespołu LemON Igor Herbut.
Nominacje w kategorii SuperZespół dostały Piersi, Bracia oraz Golec U'Orkiestra. W kategorii SuperAlbum nominowano płytę "Komponując siebie" Sylwii Grzeszczak, "Comfort and Happiness" Dawida Podsiadło, a także pytę "(W)Inna" Ewy Farnej. Z kolei o tytuł SuperPrzeboju będą rywalizować piosenki "To co nam było" zespołu Red Lips, "Bałkanica" Piersi i "Księżniczka" Sylwii Grzeszczak.
Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej Opola Karola Musioła. Wystąpiło wtedy 102 artystów, a laureatami byli Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Wśród późniejszych laureatów opolskich festiwali byli też m.in.: Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Stan Borys. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego. (PAP Life)