Cykl koncertów dla pacjentów onkologicznych w szpitalu klinicznym nr 1

Od koncertu fortepianowego rozpoczął się cykl koncertów "Muzyka leczy...", dedykowanych pacjentom Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie. Spotkania z muzyką mają być dla chorych chwilą wytchnienia i szansą na zmniejszenie stresu spowodowanego leczeniem i stanem zdrowia – wyjaśnili organizatorzy.

Cykl koncertów dla pacjentów onkologicznych w szpitalu klinicznym nr 1

"Wydarzenia te będą odbywać się dwa razy w miesiącu na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Instytutem Muzyki UMCS i Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 1. Pianino zakupione zostało do Kliniki Chirurgii Onkologicznej dzięki realizowanemu przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie projektowi pn. Muzykoterapia w onkologii” – poinformowała rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Anna Guzowska.

Dodała, że wykonawcami będą zarówno pracownicy, jak i studenci Instytutu Muzyki UMCS. Podczas pierwszego z koncertów wystąpił w czwartek Michał Iwanek z Katedry Muzyki Jazzowej i Muzyki Rozrywkowej.

Cykl koncertów "Muzyka leczy…" dedykowany jest pacjentom Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1. Z koncertów skorzystają również pacjenci przychodzący na dzienną chemioterapię lub radioterapię. "Chcemy, aby te kameralne spotkania z muzyką stanowiły dla hospitalizowanych pacjentów onkologicznych chwile wytchnienia, a także były szansą na zmniejszenie stresu spowodowanego leczeniem i stanem zdrowia" – wyjaśniła rzeczniczka.

"Muzykoterapia jest formą terapii niefarmakologicznej. Zarówno czynna - tj. śpiewanie, granie na instrumentach, jak i bierna - tzn. słuchanie, muzykoterapia jest skuteczną techniką wspomagającą leczenie nowotworów złośliwych" – zaznaczył dr hab. Karol Rawicz-Pruszyński z Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1.

Jak dodał, u chorych leczonych systemowo, trzy sesje muzykoterapii w trakcie hospitalizacji w istotny sposób redukują poziom stresu i lęku. "Muzykoterapia poprawia jakość życia, komfort snu oraz stan ogólny chorych onkologicznych" – podkreślił dr hab. Rawicz-Pruszyński.

Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 prof. Wojciech Polkowski wyraził nadzieję, że koncerty muzyczne spotkają się z pozytywną reakcją pacjentów hospitalizowanych w oddziale. "Takie wydarzenia to wciąż rzadkość w polskich szpitalach. Cieszę się, że mamy taką możliwość, aby w jakiś sposób rozjaśnić ten pochmurny listopad naszym pacjentom. Tym bardziej, że te chwile spędzone w szpitalu dłużą się chorym" – dodał prof. Polkowski.

Dyrektor Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, dr hab. Piotr Wijatkowski podkreślił w rozmowie z PAP, że najbardziej istotny w tej inicjatywie jest aspekt terapeutyczny poprzez sztukę. "Tu nie chodzi o sformalizowane koncerty, a bardziej o naturalne spotkanie z muzyką, wykorzystując przestrzeń szpitalną. Ma dać to pacjentom chwilę wytchnienia, odskoczni od myśli skoncentrowanych na chorobie - aby dali się ponieść pewnemu zapomnieniu" – wyraził nadzieję dyrektor Instytutu Muzyki UMCS.

Zaznaczył, że wykonywana muzyka będzie różnorodna, przystępna, docierająca do szerokiego spektrum pacjentów. "Zaczynamy od prezentacji muzyki fortepianowej. W repertuarze pierwszego koncertu znajdą się na pewno m.in. standardy jazzowe, improwizacje, utwory własne" – dodał dr hab. Wijatkowski.

Zwrócił uwagę, że poprzez zaangażowanie studentów Instytutu Muzyki w koncerty, chce uwrażliwić ich na rolę artysty i na potrzeby odbiorcy. "Żeby nie patrzyli tylko na swoją sztukę wykonawczą poprzez scenę, ale zobaczyli też, że można wyjść w inną przestrzeń, aby zaistniał inny rodzaj spotkania artystycznego" – zaakcentował.

Psycholog z SPSK1 Agnieszka Weremczuk powiedziała PAP, że każda forma relaksu jest wskazana dla pacjentów, szczególnie onkologicznych. Zwróciła uwagę, że najczęściej tacy pacjenci nie mają czasu lub siły, aby wyjść do teatru, filharmonii.

"Uważam, że wszelkie formy spotkania z kulturą pozwalają oderwać się na chwilę od rzeczywistości, zapomnieć o chorobie, zrelaksować się. Muzyka, jako forma terapii, może służyć również oderwaniu się od bólu, choroby, strachu, poczucia lęku. To też powoduje, że niektóre rejony mózgu, odpowiedzialne właśnie za przyjemność, mogą zwiększać swoją objętość, a obszar odpowiedzialny za lęk trochę się zmniejsza” – wyjaśniła psycholog.
Gabriela Bogaczyk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic