ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Charles Aznavour pamiętany w setną rocznicę urodzin

Charles Aznavour, legenda francuskiej piosenki, obchodziłby w środę setną rocznicę urodzin. W Paryżu otwarty zostanie skwer jego imienia i już odsłonięto pamiątkową tablicę. Poczta francuska wyemituje w czerwcu znaczek z jego portretem.

Charles Aznavour pamiętany w setną rocznicę urodzin
fot.PAP/CTK

Tablica pamiątkowa pojawiła się niedawno przy ulicy Navarin pod numerem 22 w IX dzielnicy Paryża. Pod tym adresem Aznavour, urodzony w rodzinie imigrantów ormiańskich, mieszkał z rodzicami jako dziecko w latach II wojny światowej. Tablica przypomina, że rodzice Aznavoura gościli w tym domu Missaka i Melinee Manouchian - również małżeństwo Ormian, działaczy ruchu oporu.

Miasto Paryż już uczciło Aznavoura przed trzema laty stawiając jego popiersie z brązu w VI dzielnicy. Teraz na mapie pojawi się kolejny punkt - skwer jego imienia niedaleko Pól Elizejskich. O przemianowaniu na cześć Aznavoura fragmentu parku przy tej prestiżowej arterii rada miasta zadecydowała w grudniu 2023 roku. Inauguracja nastąpi w środę.

Tego samego dnia ogłoszone zostanie nazwisko kolejnego laureata nagrody literackiej imienia Aznavoura, istniejącej od roku. Jej inicjatorem jest syn piosenkarza, Mischa Aznavour. Nagroda wyróżnia książki i autorów "przywołujących miłość we wszystkich jej formach", co jest nawiązaniem do głównego motywu twórczości Aznavoura i do jego postaci jako człowieka kochającego życie, słowa, kalambury i podróże.

Znaczek pocztowy z portretem Aznavoura wejdzie do obiegu 3 czerwca; emisja jest częścią roku Armenii we Francji, który celowo powiązano z setną rocznicą urodzin piosenkarza. Znaczek zaprojektował francuski artysta pochodzenia wietnamskiego Hom Nguen, inspirując się fotografią autorstwa Rogera Kaspariana.

Piosenki Aznavoura, według niektórych ekspertów największego artysty estradowego XX wieku, zabrzmią w salach koncertowych i teatrach, w wykonaniu piosenkarzy młodego pokolenia, jak i amatorów. Na Sorbonie w dniach 7-8 czerwca odbędzie się konferencja poświęcona twórczości Aznavoura: jego piosenki analizowane będą pod kątem literackim, lingwistycznym i filozoficznym.

Charles Aznavour, a właściwie Szahnur Warenag Aznawurian, urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu. Wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. Napisał ponad tysiąc utworów, a jego albumy sprzedały się - według różnych szacunków - w 150-200 mln egzemplarzy. Był również aktorem filmowym; zagrał w około 80 filmach. W 2017 roku gwiazda z jego nazwiskiem umieszczona została w słynnej hollywoodzkiej Alei Sław. Zmarł w nocy z 30 września na 1 października 2018 r. w wieku 94 lat w swoim domu w Prowansji.

Z Paryża Anna Wróbel

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic