ON AIR
od 10:00 Wakacyjny Atlas Polski zaprasza: Marta Kubala

Będzie konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej

Będzie ogłoszony konkurs na dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej - zdecydował Zarząd Województwa Małopolskiego. Zarząd zwrócił się do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego oraz do związków zawodowych o opinię ws. odwołania kierującego placówką Pawła Przytockiego.

"Pan Paweł Przytocki sam chciał zrezygnować z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Krakowskiej" - powiedział w piątek PAP dyrektor departamentu edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Markiel.

Konkurs na nowego dyrektora ma być rozstrzygnięty do 31 lipca. Jak powiedział PAP kierownik biura prasowego urzędu marszałkowskiego Piotr Odorczuk od kandydatów wymagane jest m.in. wykształcenie wyższe, przygotowanie z zakresu zarządzania i pięcioletni staż na stanowisku kierowniczym.

Filharmonia Krakowska jest samorządową instytucją kultury.

Zgodnie ze znowelizowaną jesienią zeszłego roku ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej konkurs na dyrektora Filharmonii Krakowskiej i tak musiałby się odbyć, bo dyrektorzy będą zatrudniani nie na czas nieokreślony, ale na kontrakty.

W konkursie zostanie wyłoniony dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej. Będzie on mógł zatrudnić osobę odpowiedzialną za działalność artystyczną placówki - może to być Paweł Przytocki, a może zupełnie inna osoba.

Paweł Przytocki - dyrygent, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej - jako zastępca dyrektora Filharmonii Krakowskiej ds. artystycznych od października 2008 zaczął jednocześnie pełnić obowiązki dyrektora naczelnego po rezygnacji z tego stanowiska Tadeusza Strugały. Oficjalnie został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego - w trybie bezkonkursowym za zgodą ministra - w marcu 2009.